Neodmysliteľnou súčasťou rozmachu stavebníctva je zavádzanie moderných metód výstavby. Tlak investorov na skrátenie procesu výstavby, snaha o znižovanie energetickej náročnosti budov a s tým spojené vyššie nároky na úžitkové vlastnosti stavebných konštrukcií spôsobili, že sa dnes do popredia dostávajú rôzne typy deliacich konštrukčných systémov. Medzi nimi jednoznačne dominujú sadrokartónové priečky Rigips, ktoré si vedúce postavenie na trhu získali vďaka jednoduchej a rýchlej montáži, výborným vlastnostiam a dobrej cene.
SÚ ĽAHKÉ - vďaka ľahkému materiálu nevyžadujú sadrokartónové priečky Rigips pri menších stavbách zdvíhacie, ani dopravné zariadenie. Tvoria ich oceľové tenkostenné pozinkované profily, výplňová zvuková izolácia z dosiek z minerálnych vlákien, sadrokartónové dosky a ďalšie príslušenstvo ako skrutky, pásky, tmel. Kým na 1 m2 murovanej priečky spotrebujeme až 130 kg materiálu, na sadrokartónovú priečku Rigips spotrebujeme iba približne 25 kg materiálu!
SÚ JEDNODUCHÉ - sadrokartónové priečky Rigips sú konštruované tak, aby ich montáž zvládol každý. Stačí základné náradie - univerzálna vŕtačku s reguláciou otáčok a príklepom, vodováha, kladivo, špachtľa, hladítko (30 cm), nožnice na plech, nádoba na tmel, orezávací nôž a ceruzka. Stavba bežnej deliacej priečky s rozmermi 4 x 2,8 m trvá asi 1 a pol dňa a stena je navyše okamžite pripravená na finálnu úpravu maľbou či obkladom.
SÚ UNIVERZÁLNE A ODOLNÉ - sadrokartónové priečky Rigips sú vhodné aj na náročné stavby s oblúkmi a inými priestorovými prvkami. Sú rovnako ideálne aj pri zavádzaní rôznych inštalácií (voda, elektrina, kanalizácia), ktoré možno ľahko viesť v dutine priečky. Napriek tomu, že priečky Rigips sú staticky nenosné konštrukcie, ich stavebno-technické vlastnosti sú prekvapujúco priaznivé. Napríklad zvuková izolácia je už pri jednoduchších typoch minimálne o 10 dB lepšia, ako pri tehlových priečkach. Požiarna odolnosť bežnej priečky je 30 minút, ale pri použití dvoch vrstiev protipožiarnej dosky stúpne až na 90 minút.
Treba tiež spomenúť možnosť zavesenia rôznych bytových doplnkov ako skrinky alebo poličky. Pomocou bežne dostupnej oceľovej rozetovej Molly hmoždinky môžeme na priečku zavesiť predmety s hmotnosťou až 30 kg a pri dvojnásobnom opláštení až 50 kg. Zvýšením počtu hmoždiniek môžeme hmotnosť bremena úmerne zvyšovať.
Novinkou sú bezpečnostné priečky Rigips, ktoré vďaka výstužným vrstvám plechu dosahujú bezpečnostnú triedu BT3, ktorá vyhovuje nárokom poisťovní, napríklad na medzibytové deliace priečky.
Suchý proces
Nespornou výhodou sadrokartónových priečok Rigips je suchý proces montáže. Priečky sa v spojoch pretmelia sadrovým tmelom, ktorý je po pár hodinách úplne suchý. Vytvorený povrch je ideálnym podkladom pre maľbu rôznymi maliarskymi technikami, pre obklad alebo povrchovú úpravu tapetami.
Bežnú bytovú priečku postaví aj namaľuje za jeden a pol dňa partia dvoch montážnikov bez toho, aby vám v byte narobili väčší neporiadok. Ak ste trocha zručnejší a máte doma potrebné náradie, montáž zvládnete aj sami. Odporúčame však obrátiť sa najprv na firmu Rigips a požiadať o prospektové materiály s návodom na montáž, prípadne požiadať o návštevu regionálneho zástupcu, ktorý vám všetky podrobnosti vysvetlí.
Mnoho šťastia pri montáži a využívaní výhod sadrokartónových priečok Rigips.