ejšieho charakteru, pretože vraj naň (na rozdiel od záchodových mís) upratovačky často zabúdajú. A rozkladajúce sa čiastočky nečistôt počas telefonovania voľne vdychujeme.Vymetené "dočista"...
Aj vy sa obávate krátkeho pobytu v spoločných hygienických priestoroch? Nie div - veď denne vidíme v reklamných spotoch kráčať tisícky zelených príšeriek po doskách toaliet, umývadlách a kachličkách. A nič predsa nedokáže zlikvidovať pleseň, vodný kameň, hrdzu a baktérie tak, ako úplne nový prípravok na trhu.
Tie bežné vraj už nestačia. Koľko starostí hľadí z doširoka vytreštených očí domácich žienok, ktorým sa nedarí z vane
a WC odstrániť škvrny od hrdze a vodného kameňa obyčajným bežným prostriedkom. Našťastie situáciu spravidla zachráni kreslený hrdina, odborník v bielom plášti alebo múdra kamarátka, ktorí v ruke držia účinný produkt na nečistoty. Len zopár kvapiek
a odrazu sa všetko leskne a tvár našej gazdinky sa rozžiari.
Chceme byť vo všetkom "in" a tak nám nezostáva nič iné, ako študovať návody, bez ktorých by sme zaručene nedokázali poupratovať predsieň alebo kúpeľňu. Kde sú časy vedier z vodou, octu a piesku? Dnes používame superúčinné gély, granuláty, abrazívne prostriedky.
Vysoká cena za vôňu
a čistotu
Pri dôkladnom upratovaní však môžeme zamoriť hygienické miestnosti jedmi. Miešame odstraňovače hrdze s protiplesňovými koncentrátmi a chlórom a vo vzduchu sa vznášajú čiastočky chemikálií. K tomuto kokteilu niekto ešte dodá leštidlo na zrkadlá či na podlahu, iný zas postrek proti lezúcemu hmyzu. A nakoniec radostne zakričíme na deti: "Kto sa pôjde prvý kúpať do čistučkej kúpeľne?"
Keďže kúpeľne a toalety sú väčšinou bez okien a niekedy chýba aj kvalitné odvetrávanie, môže sa nám po veľkom upratovaní stať, že nás začnú štípať oči, dráždiť hrdlo alebo nám sčervená pokožka. Pri dlhodobom a pravidelnom kontakte prichádzajú bolesti hlavy, závrate, zhoršuje sa sústredenosť a pamäť, môže sa "rozhasiť" imunitný systém. Vystavujeme sa riziku rakoviny a v prípade tehotných žien i poškodeniu mozgu dieťatka. Pod takéto problémy sa možno podpísali aj často kritizované polychlórované bifenyly, polyfluorované organické látky, triclosen, DDT.
Niektoré z nich sa nájdu aj vo vašej domácnosti: v textíliách, plastoch, elektronike a v domácich spotrebičoch, ale aj v prachu, v ovzduší, na nábytku. Prítomnosť cudzorodých látok vedci zaznamenali i v materskom mlieku.
Text a foto:
Maja Tallová
Hygienu áno, ale s rozumomČČ Spočítajte, koľko freónov v sprejoch sa nachádza aj vo vašej kúpeľni či WC, aj napriek tomu, že si uvedomujeme, ako zaťažujú životné prostredie.
ČČ Nekombinujte rôzne druhy čističov sifónov, odpadového potrubia, záchodových mís, kachličiek, vodovodných batérií. Vzniknutá zmes v ovzduší môže byť nebezpečne toxická.
ČČ Nasaďte si ochrannú masku alebo aspoň bavlnenú rúšku pri upratovaní v uzavretom priestore.
ČČ Nenechajte dlho pôsobiť koncentrovaný čistiaci prostriedok. Mali by sme ho čo najskôr opláchnuť.
ČČ Osviežovače a vône do kúpeľní a WC používajte s mierou, najmä ak máte deti. Je dokázané, že niektoré z nich uvoľňujú škodliviny.
ČČ Preferujte všade tam, kde sa to dá, miernejšie čistiace látky - vodu, riedený ocot. Nedávajte na zašpinené miesta priveľa chemického čistidla a nečakajte, že fľaky odstránite ľahko.
ČČ Nezametajte, ale utrite podlahu v kúpeľni a WC vlhkou handrou alebo mopom. Zbytočne tak nerozvírite alergé-ny. Pri vysávaní nepoužívajte vysávače bez kvalitných fil-trov.
ČČ Ak máte problémy s dýchacími cestami, vyskúšajte práčku vzduchu. Rýchle a intenzívne vetrajte prostredníctvom stolového ventilátora počas aplikovania týchto prostriedkov. Ideálne sú odsávače pár a vlhkosti, prípadne špeciálne klimatizačné zariadenia.
ČČ Po intenzívnom drhnutí a vdychovaní výparov si dožičte veľa čerstvého vzduchua tekutín. Nikdy nenechávajte fľaše s čistiacimi prostriedkami v dosahu detí. Obyčajné upratovanie sa totiž môže
skončiť v ordinácii lekára.