a úroveň zariadenia. Zvlášť ženy majú citlivý čuch; niektorým sa dokonca aj pri slabšom zápachu spoľahlivo obráti žalúdok.
Vojsť do zapáchajúceho prostredia je takmer ako dostať facku. Je fantastické, keď kvalita vzduchu v sociálnych zariadeniach je na dobrej úrovni. Nemusíte odtiaľ ujsť, môžete sa osviežiť a upraviť. Preto sa dnes už kladie veľký dôraz aj na účinné odvetrávanie hygienických priestorov.
Recept na ovzdušie
bez problémov
Hygiena ovzdušia v sociálnych zariadeniach sa modernizovala a prešla mnohými technickými vylepšeniami. V minulosti bolo bežným odvetrávacím zariadením jednoducho okno. Neskôr začala v bytových domoch éra vetracích šachiet a tunelov - konštruktéri sa spoliehali na prirodzený ťah vzduchu (komínový efekt). Pri zmenách atmosferického tlaku však vznikali problémy a aj silné poryvy vetra niekedy vháňali pachy naspäť do domácností.
Približne od polovice 20. storočia prišli na rad klapky - tie sa spoločne s ventilátormi postarali o uzavretie vetracích otvorov v prípade opačného prúdenia vzduchu.
Novodobé riešenia
Dnes sa už odvetrávanie
v bytových i rodinných domoch uskutočňuje viacerými spôsobmi.
Ideálny je ten, v ktorom má každá domácnosť vlastný, samostatný vývod pachov z kúpeľne, WC i kuchyne cez strechu do ovzdušia.
Bežnejší je spoločný odvetrávací systém formou spoločnej šachty, na ktorú sú napojené jednotlivé domácnosti. Na streche domu centrálne odvetrávanie zabezpečuje priemyselný ventilátor, ktorý možno ovládať vypínačom z každého bytu.
Dnes sa však už aj v našich bytoch a domoch začína presadzovať priemyselná klimatizácia, ktorú dosiaľ využívali najmä banky, hotely, fabriky a administratívne centrá. Žiaľ, túto technológiu v bytovej výstavbe pri plánovaní naši architekti vedome vynechávajú. Preferuje sa totiž oveľa lacnejší variant v podobe ventilátoríkov na každú toaletu - centrálna klimatizácia je totiž finančne nákladná. V západnej Európe je však prirodzenou súčasťou novostavieb.
Výsledok je jednoduchý
a estetický
Všetci sme dennými návštevníkmi týchto miestností. Často sedíme v stiesnenom priestore, akým WC spravidla býva, a možno netušíme, čo všetko sa skrýva za vkusnými modernými podhľadmi a stenami. Cesta k príjemnému a hygienicky nezávadnému ovzdušiu, ktoré nás tu obklopuje, je niekedy náročná. A dobre ju naprojektovať je niekedy priam rébus, pretože každý chce mať veľkú lodžiu, halu, obývacie izby a pohodlný prístup
k hygienickým zariadeniam je často druhoradý. Cez tieto priestory navyše vedú aj elektrické rozvody a vodovodné, plynové a odpadové potrubia. Často je potrebné vynaložiť veľký dôvtip na to, aby sa dôležité odvetrávacie prvky vtesnali do tejto neuveriteľnej spleti.
Alternatívne spôsoby
vetrania toaliet
Predstavte si, že zápach sa môže stratiť už priamo v mise
toalety. Na trhu so sanitárnymi zariadeniami sa môžete stretnúť aj s novinkou v podobe jednoduchého účinného ventilačného systému. Podľa slov výrobcu sa dá bezproblémovo nainštalovať na všetky typy keramických WC mís a funguje zároveň ako podtlakový ventilátor. Ocenia ho nielen v domácnostiach, ale najmä
v starších pamiatkových inštitúciách a budovách, v ktorých nie je možné narušiť vzhľad a tvar interiéru ventilačnými otvormi.
Ako to funguje? V priebehu sedenia na WC prúdi vzduch smerom do misy a je odsávaný do ventilačného potrubia. Vďaka klapke sa zamedzí prenikaniu zápachu naspäť z potrubia do miestnosti. Toto riešenie ráta aj s možnosťou odvádzania zápachu priamo do odpadovej kanalizácie. Je to vynikajúce riešenie predovšetkým tam, kde je WC spojené s kúpeľňou.
Ďalšou novinkou je decentrálna ventilácia so spätným získavaním tepla. Používa sa v kombinácii s teplovodným vykurovaním. Obidva systémy fungujú nezávisle na sebe. S týmto vetracím systémom možno odvádzať výpary, škodliviny aj vlhkosť. Keďže všetky prístroje sú zabudované vo vonkajšej stene, nepotrebujete žiadny potrubný systém.
Teplo z odsávaného vzduchu odoberá špeciálny keramický akumulátor smerom zvnútra von. Po niekoľkých sekundách sa akumulátor nabije. Po zmene otáčok ventilátor nasáva zvonku čerstvý vzduch, ktorý prechádza cez zohriaty akumulátor a získava teplo.
Stále si myslíte, že vetrať nie je potrebné?
Každá toaleta i kúpeľňa potrebuje prirodzenú výmenu vzduchu, inak sa pre nedostatok čerstvého vzduchu zhoršuje dýchanie. Z toho vás môže rozbolieť hlava, začnete zaspávať, nie ste schopní sústrediť sa. Ďalšou "výsadou" neodvetrávaných hygienických miestností je vlhkosť a riziko vzniku plesní. Vo vzduchu sa hromadia výpary presýtené saponátmi, alergénmi a prachom.
Text a foto: Maja Tallová
Dokonalé ladenie
Farebnú harmóniu a teda pohodu a kľud navodzujú v kúpeľniach už dlhší čas silikóny a škárovacie hmoty Ceresit. Výhodou značky Ceresit od firmy Henkel Slovensko je systémovosť, ktorá umožňuje dotiahnuť farebný súlad v kúpeľni až do konca. K väčšine odtieňov škárovacích hmôt Ceresit ponúka i zodpovedajúcu farbu sanitárnych silikónov, ktoré sa používajú na utesňovanie škár v celej sanitárnej oblasti. Dostupné sú v 19
farebných odtieňoch.