Mačacie hlavy sú trvácne a starým mestám pristanú

Dlažba v historických jadrách miest musí byť v súlade s požiadavkami pamiatkárov. Je to celkom logické. Hlavne za socializmu sa urobili chyby, ktoré sa dnes naprávajú veľmi ťažko a sú finančne náročné. V Kremnici napríklad v 70. rokoch minulého storočia

pokryli asfaltovým povrchom stredovekú Dolnú ulicu pri Špitálskom kostole. Úplne tým rozvrátili historický charakter tejto časti mesta, čo dnes treba naprávať. Na Dolnú ulicu sa opäť vracajú čadičové kocky, nazývané ľudovo aj mačacími hlavami. Tie dodnes dominujú väčšine historických miest doma i v zahraničí, hoci pomaly sa dostávajú do popredia aj iné druhy pôvodných dlažobných materiálov. V Bardejove napríklad pred časom nahradili mačacie hlavy trvanlivým riečnym kameňom. Rozhodnutiu umiestniť do centrálnej časti Bardejova riečny kameň predchádzal rozsiahly archeologický prieskum. Ten potvrdil, že riečny kameň je v tomto prípade jedným z najpôvodnejších materiálov. Pamiatkári zväčša odporučia položiť dlažbu, ktorá je príznačná pre daný región. Aj preto je napríklad v južných častiach Talianska a na ostrovoch obľúbená dlažba z lávových kameňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Takmer všade v Európe sú však obľúbené aj mačacie hlavy z čadiča. Ich obrovskou výhodou ja variabilnosť a trvácnosť. Hodia sa prakticky do všetkých typov historických zástavieb a vydržia dlhé desaťročia. Samozrejme, ak je na takúto dlažbu použitý kvalitný materiál a ak je dlažba položená s citom a umom.

Ručne opracované kocky z čadiča chýbajú

V kľukatých uličkách Banskej Štiavnice natrafíte na mačacie hlavy na každom kroku. Sú s týmto mestom zrastené a niektoré ulice boli dláždené ešte v 19. storočí. Napriek tomu držia výborne a nebyť nutných rozkopávok pri opravách, väčšia rekonštrukcia by ani nebola potrebná. Inžinier Dušan Kavický, vedúci oddelenia výstavby Mestského úradu v Banskej Štiavnici nedá na tento typ mestskej dlažby dopustiť: " Každá úprava dlažby v mestskej pamiatkovej rezervácii musí byť schválená krajským pamiatkovým úradom. Je to opodstatnené, keďže dlažba dotvára celkový obraz historickej časti mesta. V Štiavnici je využívaná predovšetkým dlažba z čierneho čadiča, ktorá je mimoriadne trvácna. V niektorých uliciach je stále zachovaná pôvodná dlažba z 19. storočia," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Pamiatkári dbajú predovšetkým o to, aby bola dlažba z prírodného kameňa. V prípade, že existujúca pôvodná dlažba sa ešte dá opraviť, býva to najlepšia možnosť. V Štiavnici je výborne zachovaná dlažba hlavne na Dolnej ružovej ulici. Aj dlažba na Sládkovičovej ulici bola položená v roku 1938, no stále je na dobrej úrovni. V tom čase sa čadičové kocky ešte opracovávali ručne, čo podľa Dušana Kavického už dnes chýba. "Vyrábajú sa strojovo, pričom stroj nezachytí také detaily, ako sa dali zachytiť ručne. Aj preto boli pôvodné kocky kvalitnejšie," myslí si.

Stále menej je na Slovensku firiem, ktoré dokážu položiť dlažbu z mačacích hláv kvalitne. "Je to naozaj fortieľ, no mestá už vedia, na ktoré firmy sa dá v tomto smere spoľahnúť," hovorí Dušan Kavický.

SkryťVypnúť reklamu

Čadičových kociek je na slovenskom trhu dosť, čo sa nedá povedať o všetkých prírodných materiáloch. Chýba napríklad pôvodná ryolitová dlažba, keďže ryolit je na Slovensku v podstate vyťažený. Problém má s tým aj Štiavnica, ktorá má časť komunikácie v centre dláždený týmto typom dlažby. Ryolit zo zahraničia často nemá potrebnú kvalitu, o čom sa už presvedčili aj niektoré slovenské mestá.

Aj preto sa viac siaha práve po čadičových kockách, ktoré pred časom hlavne v modernejších mestách začali postupne vytláčať iné materiály či zámkové dlažby. Popri najznámejších čiernych čadičových kockách sa využívajú aj svetlejšie odtiene, vyrobené napríklad zo žuly.

Kremnica do dlažby "zakliala" aj pôdorys Hornej brány

O tom, že kladenie čadičových kociek je pomerne náročné, sa v posledných mesiacoch presvedčili Kremničania. V centre mesta pracovali skupiny odborníkov, ktorí dláždili Kutnohorskú a Dolnú ulicu. Pomaly pribúdala malá kocka ku kocke, čo pripomínalo doslova mravenčiu prácu. "Rekonštrukcii predchádzala štúdia a projekt, ktorý musel zohľadniť aj využitie materiálov. Keďže ide o pamiatkovú rezerváciu, celý proces sa robil v spolupráci s pamiatkovým úradom. Mesto dalo pred dvoma rokmi vypracovať štúdiu komunikácií v pamiatkovej rezervácii, ktorú odsúhlasil krajský pamiatkový úrad, "povedala nám inžinierka Marianna Donovalová z oddelenia výstavby mestského úradu v Kremnici. Týmto spôsobom sa riešili nielen samotné komunikácie, ale aj

SkryťVypnúť reklamu

vstupy do domov. Aj podľa nej

sú čadičové kocky mimoriadne odolný materiál, ktorý sa v historických centrách miest veľmi dobre osvedčil.

Kremnica mala problémy so zlým stavom komunikácií už dlhý čas. V roku 2003 sa však mestu podarilo dosiahnuť, aby bolo spoločne s Bratislavou, Bardejovom, Banskou Štiavnicou a Levočou zaradené do štátneho rozpočtu, z ktorého dostáva dotáciu na záchranu a obnovu historických pamiatok, rekonštrukciu komunikácií či zelene. V minulom roku išlo na rekonštrukciu dvoch spomínaných ulíc (Dolnej a Kutnohorskej) 11 miliónov korún. Pri realizácii projektu mesto spolupracovalo aj s vlastníkmi objektov, ktorí využili možnosť a dali si urobiť nové prípojky vody či kanalizáciu. Kremnica má zároveň jednu "dlažbovú" zaujímavosť.

SkryťVypnúť reklamu

Na Kutnohorskej ulici narazí návštevník na dláždenie, ktoré je farebne odlíšené od ostatnej časti ulice. Práve v tejto časti sa počas rekonštrukcie robil archeologický prieskum. Ten mal presne stanoviť, kde stála pôvodná Horná brána, ktorá bola súčasťou fortifikačného systému. Brána už

dlhé desaťročia neexistuje, no Kremničanom bude jej pôdorys pripomínať svetlejšie dláždenie v ulici. Aj preto zvyknú Kremničania hovoriť, že starú Hornú bránu majú zakliatu v dlažbe.

Mačacie hlavy vnímajú ľudia ako kolorit starých miest. Jediní, komu občas ležia v žalúdku, sú cyklisti. Stačí, ak na ne poprší a brzdenie na týchto kockách môže byť zradné. Preto dobrá rada - v daždi si radšej staré mestá prezerajte pešo.

KVETA FAJČÍKOVÁ,

FOTO - JÁN KROŠLÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 613
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 272
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 174
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 046
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 101
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 870
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 201
  8. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 1 916
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu