Blair (vzadu) a jeho nástupca Gordon Brown v centrále labouristov odpovedali na telefonické otázky voličov. FOTO - REUTERS |
Odhadnúť výsledok miestnych volieb v Anglicku je ťažšie, ako predpovedať nestále jarné počasie na ostrovoch.
Voliči vyberajú dnes, štvrtok je tradičný volebný deň, keď sa normálne chodí do práce. Účasť zrejme nebude vysoká, ale to neznižuje význam volieb.
Tí, čo do volebných miestností zájdu, ale aj tí, čo tam netrafia, môžu rozhodnúť nielen o tom, kto bude riešiť ich miestne problémy. Výrazná porážka vládnych labouristov môže urýchliť odchod premiéra Tonyho Blaira z úradu na Downing Street. Jeho najväčšia cena pre labouristov spočívala v tom, že strane prinášal úspech.
V týchto voľbách sa vyberá podľa miestnych špecifík - tam je zlá nemocnica, inde za nič nestojí miestna škola a veľký Londýn je kapitolou sám osebe štvrť za štvrťou. Agentúra Reuters priniesla reportáž z predmestskej časti Barking, kde s pribúdajúcimi prisťahovalcami stále viac bielych starousadlíkov podporuje pravicových extrémistov z Britskej národnej strany.
Do tohto sa mieša veľká politika. Tony Blair stratil auru víťaza, ktorý valcuje všetkých súperov, a po najnovších škandáloch jeho vlády (podpredseda vlády John Prescott mal milenku - svoju sekretárku a minister vnútra sa nepostaral o to, aby po vypršaní trestu deportovali väzňov zo zahraničia) sa iné ako ústup labouristov z pôvodných pozícií nečaká.
Otázka, koľko kresiel stratia, je kľúčová. Hranica okolo dvestovky sa pre Blairovo ďalšie zotrvanie vo vláde považuje za únosnú. Doteraz mali labouristi v miestnych zastupiteľstvách 1768 poslancov z celkových 4360.
Zatiaľ čo pre Blaira by mohli byť pri veľmi zlom výsledku tieto miestne voľby posledné, nový líder konzervatívcov David Cameron vedie stranu prvýkrát a nič iné ako pokorenie labouristov sa od neho nečaká.
Najpozornejšie sa budú analylizovať výsledky v Londýne, ktorý je najlepším barometrom politických nálad aj preto, že len v hlavnom meste sa volí celé zastupiteľstvo, zatiaľ čo v ostatných anglických volebných obvodoch sa obmieňa len tretina poslancov.
Špekulácie, že sa blíži čas, keď Blaira na čele vlády vystrieda minister financií Gordon Brown majú základ v premiérovom verejnom záväzku, že toto volebné obdobie je jeho posledné. Ako a kedy moc odovzdá, zatiaľ neprezradil. Počas kampane voličov upozorňoval, aby sa rozhodovali na základe toho, čo sa odohralo v ich bezprostrednom okolí, a nie veľkých celoštátnych tém, ktoré teraz ovládli médiá. Cameron, naopak, upozorňoval na posledné zlyhania vlády.
MAREK CHORVATOVIČ