Z filmu United 93: Do lietadla nastupujú únoscovia.
Štatistiky ukázali, že Američania film United 93 vidieť chceli. Premietať sa začal pred týždňom a hneď sa stal druhým najnavštevovanejším filmom v amerických kinách. Obavy, že ľudia ešte nechcú vidieť nič, čo by pripomínalo útoky z 11. septembra, boli teda nemiestne.
Z tragických udalostí zatiaľ nikto kinofilm nenakrútil, tento je prvý. Vracia sa k jednému z unesených lietadiel. Teroristi ho chceli nasmerovať na Biely dom, ale neuspeli, lebo niekoľko pasažierov si povedalo, že nemajú čo stratiť a zorganizovali vzburu. Lietadlo sa nakoniec zrútilo v Pennsylvánii.
Američania už videli stovky fantastických a akčných filmov, kde hral New York jednu z hlavných úloh - tým, že bol v ohrození. V septembri 2001 zasa sedeli hodiny pred televízormi a dokola sledovali, čo sa stalo naozaj. Film United 93 im však ukazuje obrázky, aké ešte nevideli - rozpráva o skutočných ľuďoch a úplne zblízka. Ľahko môže vyvolať staré traumy, preto sa asi proti nemu niektorí ľudia búrili. Iní tvrdili, že nie je etické, ak chce niekto na takej tragédii zarobiť.
Najvyšší čas
Američanka Rhoda Sponholz (pred niekoľkými rokmi žila na Slovensku a pracovala pre mierové jednotky OSN) si nemyslí, že by na taký film bolo neskoro. V rozhovore pre SME hovorí: "Už vtedy, tesne po útokoch, sme sa mali rozprávať viac. Tu v Amerike zvyknú ľudia žiť len pre seba a vnímajú iba svoj malý svet. Neuvedomujú si, aká je ich krajina veľká, akú má moc a čo presne Bush robí a rozpráva, keď chodí po svete. Tento film by mohol konečne otvoriť poriadnu debatu o tom, prečo sa nám to stalo, prečo chcel na nás niekto zaútočiť."
Pripúšťa však, že sa naň bude zle pozerať: "Najhoršie to bude pre tých, ktorým v lietadle zahynul niekto blízky alebo známy, takých ľudí je veľmi veľa. Aj tak však v tomto filme treba vidieť najmä politickú tému."
Dobré body získal film tým, že ho nakrútil anglický režisér Paul Greengrass za menej ako 20 miliónov dolárov a že v ňom nehrá nijaký známy hollywoodsky herec. Greengrass si chcel pri písaní scenára čo najmenej vymýšľať, preto zašiel za príbuznými pasažierov a pýtal sa, akí boli a ako asi mohli reagovať. Zopár z nich vystupovalo v nedávnej televíznej debate CNN a tvrdilo, že herci vyzerajú naozaj dôveryhodne.
Moslimovia a hrdinovia
Rizikom je, že United 93 posilní nedôveru voči moslimom, v ktorých niekto stále vidí potenciálnych teroristov. Herec Cheyenne Jackson priznal, že sa počas celého nakrúcania nevedel zbaviť nenávisti voči kolegom, ktorí hrali únoscov. Agentúra Reuters píše, že jeden z nich, Iračan Lewis Alsamari dokonca nedostal americké víza a nemohol prísť na newyorskú premiéru.
V Amerike sa tento film môže stať symbolom odporu proti terorizmu. V iných krajinách však môžu diváci zostať mierne znechutení - ak v ňom vycítia tendenciu vytvárať a oslavovať hrdinov. Na niečo podobné naráža aj americký režisér Niels Mueller. Sám nedávno nakrútil film Zabijem Nixona - o frustrovanom mužovi, čo sa v roku 1974 rozhodol nasmerovať lietadlo na Biely dom. Ťažko sa mu naň zháňali peniaze, lebo sa v ňom dotýkal citlivých miest americkej spoločnosti.
"United 93 som ešte nevidel, práve som sa vrátil z kalifornskej púšte a tam nijaké kino nie je," hovorí Mueller pre SME. "O filme som počul, keď sa ešte len nakrúcal, a mal som pocit, že bude zlý. Ale teraz som čítal samé dobré recenzie a som rád, že som sa asi mýlil."
U nás je premiéra filmu United 93 naplánovaná na 7. septembra. Tri týždne po ňom by mal prísť film Olivera Stona o hasičoch, ktorí skončili pod troskami Svetového obchodného centra.
Skupina pasažierov sa rozhodla prekaziť deštrukčné plány. FOTO - MOVIEWEB.COM