BARCELONA – Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a s ním ďalších dvanásť lídrov krajín, ktoré kandidujú na vstup do Európskej únie, včera po prvý raz sedeli za jedným stolom s predstaviteľmi únie. Premiéru absolvovali na summite v Barcelone.
Doteraz kandidátov únia pozývala na summity len na obed a na spoločné fotografovanie. Napriek tomu boli včerajšie rokovania viac-menej symbolické. Rozširovanie únie totiž nie je v Barcelone hlavnou témou.
„Prvý raz v histórii sa kandidáti zapojili priamo do práce. Som úplne spokojný,“ povedal španielsky minister zahraničných vecí Josep Piqué.
Pozorovatelia tvrdia, že včerajšie rokovania boli skôr skúškou, ako by mohla únia fungovať po rozšírení. Za stolom totiž sedelo 31 štátnikov: predseda Európskej komisie Romano Prodi, predstavitelia 15 členských a 13 kandidátskych krajín. Francúzsko a Fínsko zastupuje prezident aj premiér.
Hlavnými témami boli ekonomické a sociálne reformy. Únia chce, aby sa do roku 2010 stala najvýkonnejšou ekonomikou sveta. Reaguje tak na stále sa zväčšujúce rozdiely medzi Európou a Amerikou.
Najspornejšou témou je nepochybne liberalizácia energetiky. Únia chce otvoriť trhy a energetické podniky zobrať z rúk štátov únie. Francúzsko je však proti.
Predstavitelia členských krajín prízvukovali aj kandidátom hospodársky rast či vytváranie pracovných príležitostí. Nezamestnanosť vo svojom príspevku spomenul aj Dzurinda. Na otázku novinárov, či zaregistroval reakcie európskych politikov na rekordne vysokú slovenskú nezamestnanosť, odpovedal, že vysokú nezamestnanosť majú aj niektoré časti Nemecka (východného).