Sikorski hovorí o baltskom plynovovde ako o dohode z čias Hitlera a Stalina. FOTO - SITA/AP |
Ruský plyn otravuje nemecko-poľské vzťahy a oživuje spomienky na druhú svetovú vojnu. Varšava je nespokojná, že ju obchádza nový plynovod cez Baltské more, ktorý smeruje z Ruska do Nemecka.
"Poľsko je mimoriadne citlivé na dohody o nás bez nás," hromžil cez víkend minister obrany Radek Sikorski na konferencii v Bruseli. Podľa neho sa dohoda o stavbe plynovodu podobá nacisticko-sovietskemu paktu o neútočení z roku 1939, ktorý viedol k rozdeleniu Poľska.
Nemeckí politici považujú Sikorského slová za urážlivé a žiadajú, aby ich odvolal. "Takéto absurdné prirovnanie škodí poľsko-nemeckým vzťahom," povedal denníku Bild šéf zahraničnopolitického výboru parlamentu Ruprecht Polenz z CDU. Súhlasil aj zahraničný expert sociálnych demokratov (SPD) Hans-Ulrich Klose, podľa ktorého by mal poľský minister prehodnotiť svoje slová "tak skoro, ako to len bude možné". Spolková vláda obvinenia zatiaľ nekomentovala.
Za nevhodné a neprimerané označila výroky poľského ministra aj Európska komisia. Hovorca Johannes Laitenberger včera povedal, že "všetci vedia, že projekt Poľsko znepokojil". Aj preto Európska komisia navrhuje zjednocovanie energetickej politiky jednotlivých štátov.
Strategický plynovod cez Baltské more úplne obchádza tradičné tranzity Poľsko a Bielorusko bez toho, aby to ovplyvnilo dodávky do Nemecka a ďalších západoeurópskych štátov. Plynovod mal pôvodne viesť cez poľské územie, z čoho by krajina mala zisk za tranzitné poplatky. Moskva a Berlín však plány zmenili a vlani spečatili dohodu vtedajší kancelár Schröder a prezident Vladimir Putin.
Varšava tvrdí, že sa jej Moskva mstí za to, že podporovala revolúcie na Ukrajine a v Gruzínsku. Že išlo o politické rozhodnutie, dokazujú aj prepočty o predražení. Stavba plynovodu po dne mora bude o šesť miliárd dolárov drahšia ako po súši.
Kancelárka Merkelová ponúkla Poliakom konzultácie, nakoniec však odmietla projekt meniť. "Prosili sme ju. Odmietla," sťažoval sa v Bruseli Radek Sikorski, ktorý si takto nepredstavuje európsku solidaritu.
Podporila ho aj domáca tlač. "Ešte pred pár týždňami by prirovnanie k paktu Ribbentrop-Molotov narazilo v Európe na tvrdý odpor. Teraz však všetci súhlasne kývu hlavami," napísal v komentári denník Gazeta Wyborcza. Zároveň vyzýval domácich politikov, aby viac presadzovali poľské záujmy.
Poľského ministra však ostro kritizoval nemecký Die Welt. "Robiť historické paralely je chúlostivé," píše denník, podľa ktorého pre tento názor chýbajú argumenty.
Severoeurópsky plynovod postaví do roku 2010 ruský plynárenský monopol Gazprom a nemecké spoločnosti BASF a E.ON. Prezidentom dozornej rady konzorcia sa krátko po odchode z funkcie stal kancelár Schröder. Opozícia ho obvinila, že zneužil svoje postavenie a post si vybavil.