ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Mestá už rozposielajú platobné výmery dane z nehnuteľností. Pre firmy aj ľudí je rozhodujúci termín 31. máj, vlani to bolo o dva mesiace skôr.Väčšina majiteľov bytov, domov, stavieb a pozemkov už tento rok daňové priznanie podávať nemusí. Daň stačilo priznať minulý rok. Priznanie bolo pre správcov dane, teda mestá a obce, istým druhom majetkového priznania. Samospráva si takto z času na čas zmapuje, kto a akú nehnuteľnosť vlastní. Podľa toho potom v nasledujúcich rokoch vyrubuje majiteľom nehnuteľností daň. Mestské a obecné úrady rozposielajú ľuďom platobné výmery, v ktorý je uvedená konkrétna výška dane. Dane priznávajú iba tí, ktorí kúpili novú nehnuteľnosť alebo napríklad rozšírili obytný dom o novú prístavbu.
Platí sa aj v splátkach
Platobný výmer musia obce doručiť ľuďom podľa zákona najneskôr do 15. mája. Hoci na to majú ešte skoro dva týždne, väčšina úradov začala rozposielať platobné výmery už minulý mesiac.
Pre firmy aj ľudí je rozhodujúci termín 31. máj. Dovtedy musia daň zaplatiť. Vlani to bolo o dva mesiace skôr. Ak majiteľom nehnuteľností vyjde daň nižšia ako sto korún, úrad môže cez všeobecne záväzné nariadenie rozhodnúť, že ju nebude vyrubovať ani vyberať.
Nariadením sa môže upraviť aj platenie dane v splátkach. Napríklad bratislavský magistrát rozhodol, že daň do 2000 korún musí fyzická osoba zaplatiť naraz do konca mája.
Ak je suma dane vyššia, môže to zaplatiť vo viacerých splátkach - v máji, júli, septembri a novembri. Zákon určuje, že prvú splátku musí daňovník zaplatiť vždy najneskôr do konca mája. Ľudia môžu daň zaplatiť troma spôsobmi: priamo na úrade, poštou alebo bankovým prevodom.
Obce dane neplatia
Miestne dane, kam patria aj dane z nehnuteľností, sú výlučne v kompetencii miest a obcí. Tie rozhodujú o sadzbách, ale aj o tom, koho od dane oslobodia alebo nie. Od platenia daní môžu ušetriť napríklad stavby, byty alebo pozemky penzistov či zdravotne postihnutých, ale aj zariadenia škôl a nemocnice. Zo zákona sú však oslobodené všetky pozemky, stavby, byty a nebytové priestory, ktoré patria obci. Oslobodené sú aj budovy a pozemky zahraničných zastupiteľstiev, ale len v prípade, ak v danej krajine neplatí daň ani slovenské zastupiteľstvo.
Novinkou je, že daň z pozemkov už neplatí len majiteľ, ale aj nájomca. Okrem toho od roku 2005 platí daň z nehnuteľností aj štát, napríklad za budovy ministerstiev alebo škôl.
Čo platí od tohto roka
daň zo stavieb: najvyššia sadzba je najviac 40-násobkom najnižšej daň z pozemkov: najvyššia sadzba je maximálne 20-násobkom najnižšej obec môže zaviesť daňové pásma ako súbor ulíc alebo pozemkov oslobodenie od dane sa rozšírilo o pozemky pod železničnými dráhami k daňovníkom pribudli vlastníci verejných účelových komunikácií (napr. parkoviská pred hypermarketmi) pozemky: ak nebude známy vlastník, daň bude platiť aj nájomca stavby: ak nebude známy vlastník alebo nájomca, daň bude platiť užívateľ stavby