Moskva 15. februára (TASR) - Niekoľkoročné tresty odňatia slobody, konfiškácia majetku a finančné postihy hrozia účastníkom súdneho procesu v ruskom Volgograde, ktorí sú zapletení do podvodnej adopcie asi 600 ruských detí rodičmi z Talianska v rokoch 1993-2001.
V rámci procesu, ktorý svojím rozsahom nemá v Rusku obdobu, sa dnes na lavici obžalovaných ocitla občianka Talianska ruského pôvodu Nadežda Frattiová a ďalšie tri zamestnankyne detských domovov vo Volgograde.
Organizátorom adopcie pre talianskych rodičov bola Frattiová. Podľa obžaloby Talianka falšovala doklady a používala falošné tlačivá a pečiatky. Proces adopcie ruských sirôt sa tak uskutočňoval v rozpore s ruským právnym poriadkom.
Prípadmi adopcie ruských detí do Talianska sa v roku 2001 začala zaoberať ruská tajná služba FSB a neskôr ruské úrady priznali, že o ďalšom osude detí v Taliansku nevedia. Neskoršie vyšetrovanie ruskej polície, pátranie ruského zastupiteľského úradu v Taliansku i nezávislé vyšetrovanie niektorých ruských médií potvrdilo, že v niektorých prípadoch ruské deti z detských domovov skončili v problémových talianskych rodinách a bez súhlasu a vedomia ruských úradov došlo k ich ďalšej adopcii.
Talianka pôvodne tvrdila, že je len tlmočníčkou a že adopcii napomáha bez nároku na zisk. V skutočnosti však za vybavenie adopcie inkasovala v Taliansku od manželských párov za každé dieťa desiatky tisíc dolárov.
Kauza protizákonne adoptovaných ruských detí z domovov je o to paradoxnejšia, že v Rusku nie je o adopciu takmer žiaden záujem a jedinou ich nádejou sú rodičia z cudziny. Komplikovaná ruská právna úprava navyše prakticky vylučuje adoptovanie do cudziny úplne zdravých a bezproblémových detí. Stovky ruských detí končia u adoptívnych rodičov nielen v západnej Európe, ale i na americkom kontinente.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed