ATÉNY - Na kopci nad Egejským morom, ostrove Salamína neďaleko Atén našli archeológovia zaujímavé ruiny. Predpokladajú, že by mohli byť pozostatkami paláca Ajaxa Veľkého, jedného z najväčších hrdinov gréckej mytológie. V epose Ilias, opisujúcom výpravu Grékov - Achájcov proti mestu Trója, Homér Ajaxa popisuje ako mocného, odvážneho muža a veľkého bojovníka, ktorého predčil iba jeho bratranec a najväčší hrdina trójskej vojny Achilles. Podobne ako Achilles aj Ajax bol nezraniteľný.
Podľa archeológov pochádza palác z mykénskeho obdobia z 13. storočia pred Kristom a s antickým kráľom bojovníkov je pravdepodobne úzko prepojený. Hlavný archeológ Yannos Lolos považuje Ajaxov palác za významné miesto a jedno z mála, ktoré sa dajú spájať s niektorým z hrdinov Homérových eposov.
"Už dávnejšie som mal indície, že sme objavili palác, ale kým sme neobjavili dve slávnostné sály, nebol som si istý," povedal Lolos.
Vykopávky paláca na ostrove trvali šesť rokov. Na rozdiel od iných stavieb z mykénskeho obdobia palác nebol ohradený vysokými hradbami, ale stavali ho s úzkymi stráženými vchodmi.
Medzi vykopávkami sa našla cyperská keramika a bronzové artefakty, ktoré svedčia o čulých vzťahoch ostrova Salamína so Stredomorím. Najohromujúcejším nálezom je však kúsok z bronzového brnenia, na ktorom je značka egyptského faraóna Ramsesa II, vládnuceho v Egypte v 13. storočí pred Kristom. Profesor Jack Phillips, ktorý v Cambridge značku na brnení rozlúštil, tvrdí, že je takýto kúsok brnenia jedinečný. "Ešte som nevidel zvyšky brnenia, na ktorom by boli hieroglyfy."
Nájdenie Ajaxovho paláca pravdepodobne opäť rozpúta debatu o pravdivosti Homérových veršov. Niektorí kritici dokonca pochybujú o existencii samotného Homéra. Mnoho archeologických objavov vrátane Tróje sa však našlo práve vďaka presným Homérovým opisom.
Autor: jah