Dvojdňová schôdzka ekonomického charakteru má prispieť k tomu, aby sa EÚ stala do roku 2010 najviac konkurencieschopnou ekonomikou sveta. Práve to si stanovili za svoj cieľ európski lídri na summite v portugalskom Lisabone pred dvoma rokmi. Na troch separátnych rokovaniach sa však očakáva ostrá diskusia vo viacerých otázkach vzhľadom na značné odlišné postoje jednotlivých predstaviteľov. Napriek pôvodným zámerom nevenovať sa zahraničnej politike sa delegáti vyjadria aj k eskalácii násilia na Blízkom východe.
Summit sa koná za mimoriadne prísnych bezpečnostných opatrení pod dohľadom 8500 policajtov a vyše 500 vojakov. V obavách z možného teroristického útoku urobila španielska armáda bezprecedentný krok a priamo na barcelonské letisko premiestnila stíhačky F-18 a ďalšiu vojenskú techniku. Ohlásených bolo 20 demonštrácií, pričom najväčšie znepokojenie vyvolávajú protestné akcie odporcov globalizácie a najradikálnejších hnutí vrátane stúpencov baskickej separatistickej organizácie ETA.
Po prvý raz v histórii majú možnosť zúčastniť sa na pracovnej časti summitu aj zástupcovia krajín uchádzajúcich sa o členstvo v únii, ktorí doteraz absolvovali len spoločný obed. Ako uviedol slovenský premiér, jeho zámerom je vyjadriť podporu vnútornej reforme EÚ, prezentovať priority slovenskej vlády do nadchádzajúceho obdobia a deklarovať záujem Slovenska o plnoprávne členstvo v únii do roku 2004. Počas summitu sa uskutoční aj stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín Visegrádskej štvorky.