Šéf Enelu Fluvio Conti nechce zvyšovať cenu elektriny pre spotrebiteľov. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Cena elektriny po kúpe Slovenských elektrární talianskym Enelom, ktorý do spoločnosti vstúpil vo štvrtok, nepôjde hore. Šéf Enelu Fulvio Conti povedal, že strategický investor sa chce zamerať na znižovanie nákladov a nie na zvyšovanie poplatkov pre spotrebiteľov.
Ešte stále čiastočne štátny energetický gigant, v ktorom má vplyv aj talianska vláda, získal vo štvrtok 66 percent akcií slovenského výrobcu elektriny, za ktoré zaplatil 839 miliónov korún. Do elektrární chce v nasledujúcich siedmich rokoch investovať dve miliardy eur, teda asi 70 miliárd korún.
Taliani dávajú prednosť jadru
Ceny elektriny ovplyvňuje najmä cena paliva. "Podľa našich skúseností najlacnejšie vychádza jadrová energia," hovorí Conti. Taliani preto budú investovať najskôr do dostavby jadrovej elektrárne v Mochovciach. Naplno by mohla pracovať o štyri až päť rokov. "Naším hlavným cieľom je investovať do nových reaktorov, aby sme Slovensku pomohli opätovne dosiahnuť energetickú sebestačnosť," povedal Conti.
Šéf Enelu považuje za logické, že investícia sa bude financovať z príjmov elektrární. Znížia sa preto dividendy, ktoré by mal dostávať aj štát ako 34-percentný vlastník elektrární.
Vstup Enelu priniesol aj zmeny vo vedení spoločnosti. Doterajšieho šéfa Miroslava Pikusa nahradil doterajší manažér Enelu pre Slovensko Marco Arcelli. Taliani obsadia aj päť kresiel v sedemčlennom predstavenstve Slovenských elektrární. Do zostávajúcich dvoch zasadnú zástupcovia ministerstva hospodárstva, ktoré bude vykonávať akcionárske práva štátu.
Štát ako menšinový akcionár nebude mať prevahu ani v 15-člennej dozornej rade, kde dostane dve miesta. Zástupcovia zamestnancov budú piati, zvyšok obsadia nominanti Enelu.
Najťažšia privatizácia
Minister hospodárstva Jirko Malchárek označil predaj elektrání za "dosiaľ najťažšiu privatizáciu". Len o odkladacích podmienkach, ktoré si Taliani stanovili, sa rokovalo vyše roka.
Privatizácia vrátane prípravy trvala podľa zástupcu privatizačného poradcu PricewaterhouseCoopers Petra Mitku päť rokov. Súťaž o strategického investora, v ktorej Enel zvíťazil pred českou štátnou firmou ČEZ a ruským konzorciom RAO UES, odštartovala v roku 2004. Samotný predaj sa začal vo februári 2004, keď Taliani uhradili pri podpise zmluvy 168 miliónov eur, teda pätinu z kúpnej ceny.
Enel nakoniec zaplatil za elektrárne približne o milión eur menej ako spomína privatizačná zmluva. Stalo sa tak preto, lebo sa zvýšili poplatky za využívanie hydroenergetického potenciálu vodných tokov, ktoré určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, povedal Mitka.
Koľko na jednej z najväčších slovenských privatizácií zarobil poradca, minister Malchárek ani PricewaterhouseCoopers neprezradili. "Odmena je primeraná nasadeniu nie malého tímu, zhruba 30 ľudí, ktorý na privatizácii pracoval päť rokov," povedal Mitka.
(dc, čtk)