Cyril Drozda (kľačiaci) ako hajtman a Jiří Vyorálek v úlohe Chlestakova. FOTO - CED |
Nikolaj Vasilievič Gogoľ: Revizor aneb Dobčinskij, Bobčinskij a Paulčinskij m Preklad: Zdeněk Mahler m Úprava a réžia: Břetislav Rychlík m Dramaturgia: Petr Minařík m Scéna: Ján Zavarský m Kostýmy: Kamila Polívková m Hudba: Petr Skoumal m Premiéra: 26.apríla 2006 v divadle Husa na provázku v Brne
Slávnu Gogoľovu komédiu Revízor uviedli v legendárnom divadle Husa na provázku v Brne práve v časoch, keď korupcia štátnej byrokracie v našej susednej republike kvitne prinajmenšom v takej miere ako u nás. Zdanlivo výborný a logický ťah. Angažovaný občan Břetislav Rychlík - v tomto prípade to naozaj súvisí! - nebol iba náhodou aj režisérom tejto inscenácie.
Dokazujú to slová básnika Ivana Diviša zo 60. rokov minulého storočia, ktoré Rychlík cituje v programe Revízora: "Tento režim nepotřebuje grázly velkého formátu, to obstará Moskva, kde grázlů velkého formátu nesedí také mnoho, ale takových, dejme tomu, deset, patnáct. Ostatek tam, ale především zde, tvoří neprostupná, přitom nezastižitelná sraženina prostředních, ze smrků a flusů ulepených lemplů."
O takýchto úbohých, smutných, režimu prisluhujúcich a vrchnosti horlivo prikyvujúcich "fľusoch" sa rozhodol Rychlík inscenovať Revízora. Ostro však narazil na aktuálnu realitu, ktorá je - neviem či horšia, alebo lepšia, ale iste iná. A produkty tejto reality, všetci tí "fľusi" už nie sú len nejaké smiešne a úbohé pľuvance, ale riadne chrchle.
Režisér si aj toto uvedomil: "Aký už smútok môžeme dnes cítiť z našich hrdinov v Revízorovi. Veď podplácajú šteniatkami, látkou na šaty, vodkou, čajom, peniazmi vo výške zopár stoviek rubľov. Čože už môže prekvapiť nás, občanov krajiny, kde sa takmer denne dozvedáme o politikoch rozožraných rakovinou korupcie, kde neveriac čítame či počujeme obludný pajazyk, ktorým sa o úplatkoch dohovárajú vysokoškolskí učitelia s úradníkmi Národného bezpečnostného úradu, poslanci s podnikateľmi, úradníci úradu vlády s lobistami, futbaloví funkcionári s rozhodcami."
Rychlíkov Revízor v Huse na provázku potvrdil jeho vlastné pochybnosti. Na javisku vidíme ľudkov okresného formátu: celkom zábavné kreatúrky, ustráchané, neisté, popletené. Problém však nie je v tom, že sú to ľudia a typy čisto "guberniálne", okrajové, problém je v absencii hereckej energie, originality, vyžarovania. Slávny Revízor režiséra Jana Kačera v pražskom Činohernom klube z roku 1967 bol tiež obrazom guberniálnej zoológie - ale aké to boli parádne kreatúry! Celá plejáda výrazných typov a neobyčajne presne a s úžasnou vitalitou stelesnených postáv, menujme za všetkých Landovského, Pucholta či Kodeta.
V Brne sa k čomusi podobnému priblížil - v prvej časti - iba Cyril Drozda v postave hajtmana a Eva Vrbková ako jeho dcéra.
Inscenácia získala ešte pred premiérou ohlas, ktorý potvrdil, že v Brne sa usalašila gubernia nielen na javisku. Režisér Rychlík, po tom, čo začul v niektorej miestnej krčme hlášku, že "na miestnej radnici vládnu postavy ako z Gogoľa", dal svojmu Revízorovi podtitul Dobčinskij, Bobčinskij a Paulčinskij. A padla kosa na kameň!
Hovorí Rychlík: "Máme tu totiž jakéhosi radního Paulczyňského (kdysi KSČ, dnes ODS). Udělám z toho žertovný podtitul. Je to přece komedie. Pan radní zvedá telefon, volá řediteli divadla, vyhrožuje politickým rešením situace a pro mně vzkazuje přes noviny přípravu trestního stíháni. Za slovní hříčku? Úžasné! Týden před premiérou, kterou nikdo ještě neviděl?"
Z Revízora v Huse na provázku som usúdil, že Gogoľova legendárna groteskná komédia sa hodí pre samoderžavie a reálny socializmus, ale na prevratnú epochu postkomunistického kapitalizmu (predtým KSČ, dnes ODS a pod.) je jednoducho krátka.
Autor: MARTIN PORUBJAK(Autor je dramaturg SND a režisér)