Krátko pred finišom bola aj dohoda s ďalšími partnermi - náboženskou stranou Šas a najväčším prekvapením marcových volieb Stranou dôchodcov. Ak sa dohodne Olmert aj s nimi, čo by sa malo stať najneskôr do nedele, zabezpečí si 67 hlasov v 120-člennom Knessete.
Zloženie vládnej koalície naznačuje, že po predchádzajúcom kabinete, ktorý sa aspoň relatívne snažil zreformovať čoraz neefektívnejší izraelský sociálny štát, nastane pravý opak. Labouristi, dôchodcovia aj Šas zastupujúci mnohopočetné ortodoxné rodiny, kde takmer nikto nepracuje, nebudú už pre zloženie svojho voličstva ochotné znižovať sociálne dávky ani reformovať daňový systém.
Aj keď si Kadima ponechá ministerstvo financií, je v tejto chvíli skôr nepravdepodobné, že uspeje pri pokusoch zredukovať výdavky štátneho rozpočtu. Strana práce, ktorá dostane podľa koaličnej dohody post ministra obrany, už avizovala, že má iný nápad, ako skresať rozpočet: navrhuje znížiť výdavky na armádu.
Do vlády smeruje aj strana Šas. Znamená to, že vo vláde bude opäť sedieť minister pre náboženské záležitosti. Predchádzajúcej vláde sa tento post, ktorý sekulárni Izraelčania považujú za prežitok, podarilo zrušiť. Nástup náboženskej strany tiež predpokladá, že len ťažko sa podarí presadiť reforma občianskych záležitostí. Svadby, rozvody, pohreby aj konverzie tak zostanú v rukách ortodoxných rabínov.
Pozícia premiéra Olmerta sa zlepšila v otázke vyjednávania s Palestínčanmi. Jeho plán jednostranného vytýčenia hraníc Izraela do roku 2010 v zásade podporujú aj labouristi. Len zdôrazňujú, že akékoľvek jednostranné kroky by mali byť až poslednou možnosťou. Aj im je však jasné, že nateraz na palestínskej strane neexistuje partner na vyjednávanie.
Problematický by mohol byť postoj Šasu. Ten z ideologických dôvodov môže mať s Olmertovým plánom problém. Pozorovatelia však naznačujú, že Šas svojim voličom lepšie vysvetlí podporu Olmertovho plánu ako stratu vplyvu na výšku sociálnych dávok.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ - SHEMESH