Podnik celé dva roky predával plyn lacnejšie, ako ho nakupoval. Dialo sa tak pritom aj vtedy, keď cena ropy, od ktorej závisí cena plynu, rástla. V takomto počínaní určite nebudú mať záujem pokračovať investori, ktorí vstupujú do SPP. Budú tlačiť na to, aby predajné ceny plynu zohľadňovali náklady a „nejaký ten zisk“.
Protiváhou investorov bude nezávislý Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý začne ceny schvaľovať od budúceho roka. Odborníci sa domnievajú, že sa už nebude hovoriť o deregulácii, za ktorou ľudia automaticky vidia zdražovanie. Hovoriť sa už bude o regulácii. Tá by zdražovanie znamenať nemusela, ak pôjde skôr o zosúladenie taríf pre jednotlivé odberateľské kategórie. Náklady na distribúciu plynu pre rôzne kategórie sa totiž podstatne líšia. Dodávka plynu do chalupy na okraji obce s jedným plynovým sporákom je podstatne drahšia ako napríklad do Dusla Šaľa, ktoré „sedí“ priamo na tranzitnom plynovode.
V súčasnosti je však isté len to, že do konca roka sa ceny plynu určite nezvýšia. O cenách plynu bude úrad rokovať s predstavenstvom SPP, v ktorom budú mať väčšinu investori. Vláda však bude mať manévrovací priestor desaťpercentného diskontu z cien. To znamená, že SPP bude odberateľom účtovať ceny zodpovedajúce ich reálnej úrovni na 90 percent. O rozdelení zvyšných desiatich percent medzi jednotlivé odberateľské kategórie bude môcť rozhodnúť vláda.