
FOTO - TASR
BRATISLAVA - Súčasná legislatíva neumožňuje v podnikoch ako SPP predať viac ako 49 percent akcií. Je preto pochopiteľné, že investori, ktorí do podniku vstupujú, si uzavretie transakcie podmieňujú zvýšenou kontrolou nad jeho činnosťou. V prípade SPP, ktorého hospodárenie sa pod vplyvom politických rozhodnutí dostalo z pozície sliepky znášajúcej zlaté vajcia do pozície stratového podniku, je takáto požiadavka o to výraznejšia.
Na každodennú prevádzku podniku preto bude dozerať práve konzorcium investorov. V sedemčlennom predstavenstve budú mať väčšinu štyroch postov.
Ako nám potvrdil zdroj z kruhov, ktoré na privatizácii pracovali, štát zároveň nebude môcť presadiť svoje požiadavky na valnom zhromaždení bez dohody s investormi. Rozhodovať sa totiž bude na základe 52-percentnej väčšiny hlasov. Valné zhromaždenie bude rozhodovať napríklad o dividendovej politike, zmenách v orgánoch, ale i o odmenách členov orgánov a navyšovaní alebo znižovaní základného imania.
Konzorcium si zároveň dohodlo predkupné právo na ďalšie akcie po zmene zákona o veľkej privatizácii. Pri predaji akcií z balíka ovládaného štátom na burze majú investori predkupné právo na tri percentá akcií. V prípade predaja celých 51 percent ovládaných štátom, by investori mali na ne predkupné právo za cenu, ktorú by vláda dohodla s ostatnými záujemcami.
Štát si svoje postavenie posilňuje najmä väčšinovým zastúpením v dozornej rade, kde z dvanástich členov bude môcť konzorcium nominovať iba jedného. Bez súhlasu dozornej rady sa nebude môcť napríklad oddeliť ziskový tranzit plynu od jeho distribúcie. Štát zároveň bude musieť súhlasiť s prepúšťaním nad úrovňou desať percent z celkových zamestnancov. Podstatný je aj vplyv štátu na úprave tranzitných poplatkov.