BRATISLAVA – Na Slovensku je problém nájsť advokátov, ktorí by zastupovali Rómov v prípadoch porušovania ľudských práv. „Niektorí nemajú dostatočné skúsenosti, ale stretla som sa aj s právnikom, ktorý mi otvorene povedal, že nechce zastupovať rómskeho klienta, lebo sa mu ľahko môže stať, že ho onálepkujú ako advokáta Rómov,“ povedala riaditeľka European Roma Rights Centre Jean Garlandová.
„Tento problém má širšie pozadie, ale najmä ekonomické, pretože rómski spoluobčania na tom nie sú najlepšie. Ale ešte som sa nestretol s prípadom, že by Róm mal prostriedky na zaplatenie a advokát by ho odmietol,“ hovorí predseda Slovenskej advokátskej komory Štefan Detvai.
Podľa Detvaia porušuje ľudské práva aj štát, pretože len deklaruje prístup k právu pre každého občana, ale nezabezpečuje ho: „Nejde len o Rómov, ale aj o nezamestnaných, ľudí, ktorí nemajú prostriedky. Nikto nemôže čakať, že ho bude advokát zastupovať zadarmo, lebo žije z toho, čo zarobí. Problém je, že štát vynakladá ročne na zabezpečenie bezplatnej obhajoby napríklad v trestných veciach zhruba 25 miliónov. V Čechách vynaložia ročne 300 miliónov.“
Jean Garlandová v spolupráci s komorou advokátov zorganizovala pre právnikov seminár o súdnych sporoch súvisiacich s diskrimináciou a porušovaním ľudských práv. V peniazoch problém nevidí, tvrdí, že Rómovia často nevedia, kde majú hľadať právnu pomoc, ako sa brániť: „Problém je práve v tom, že nemáme dosť advokátov, ktorí by boli ochotní ujať sa prípadov napriek tomu, že máme dosť peňazí, aby sme ich zaplatili.“ Garlandovej European Roma Rights Centre pracuje na Slovensku asi na pätnástich prípadoch.
„Slovensko nie je žiadna výnimka. V Poľsku sme zažili šokujúce príhody. V Bulharsku, Rumunsku sú problémy s prístupom Rómov do hotelov, reštaurácií. V západnej Európe to nie je o nič lepšie. V Taliansku sú životné pomery rómskeho obyvateľstva katastrofálne. Boli dokonca aj prípady úmrtí pri policajných zásahoch.“ (rf)