
Ďalšie protestné zhromaždenie proti zlúčeniu Fakultnej nemocnice Bratislava s poliklinikou Ružinov bolo včera. FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – V tejto spoločnosti nie je zdravie dôležité ani pre štát, ani pre jednotlivcov, hoci každý deklaruje, že zdravie je prioritnou hodnotou. Zhodujú sa na tom zástupcovia lekárskych stavovských organizácií.
Argumentujú okrem iného tým, že slovenskí občania vynakladajú na zdravie zo svojich rozpočtov iba 5,5 miliardy ročne, kým napríklad na alkohol 6,8 miliardy, na tabak 4,6 miliardy alebo na osobnú starostlivosť 10,5 miliardy korún. Tieto údaje sú síce z roku 2000, ale výška výdavkov v jednotlivých položkách sa výrazne nemení, myslí si viceprezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.
Zdravotnícku oblasť zanedbávajú aj predstavitelia vlády, keďže dodnes nedošlo k transformácii zdravotníctva. Prezident Asociácie slovenských nemocníc Peter Ottinger upozorňuje, že do legislatívneho plánu súčasnej vlády sa dodnes nedostal návrh novely zákona o Liečebnom poriadku, ktorý má byť základom transformácie, ako aj základom štátnej zdravotníckej politiky.
Prezident Slovenskej komory zubných lekárov Eugen Szép upozornil, že ešte sa nezvýšil ani podiel iných ako verejných zdrojov na financovaní zdravotníctva, čo by takisto prispelo k zlepšeniu situácie v rezorte. „Súčasný stav, keď sa na financovaní zdravotníctva z viac ako 90 percent podieľa štát, je pritom pre slovenskú ekonomiku neúnosný. V podmienkach podobných ako na Slovensku sa pritom odporúča, aby 20 – 25 percent prostriedkov plynulo do tohto rezortu z iných ako verejných zdrojov, teda súkromného pripoistenia alebo doplnkového poistenia.“ (tasr)