
Do ulíc v indickej Ajódji pribudli ďalší vojaci, ktorí majú zabrániť náboženským nepokojom. Situácia v západoindickom štáte Gudžarát je stále veľmi napätá. FOTO - TASR/AP
Víťazom víkendových volieb sa za pochybných okolností stal doterajší prezident Robert Mugabe, ktorý porazil opozičného kandidáta Morgana Tsvangiraiho. Zatiaľ čo Spojené štáty, Európska únia a Britské spoločenstvo národov volajú po izolácii Mugabeho režimu, africké krajiny mu srdečne blahoželajú.
Americký prezident George W. Bush včera oficiálne neuznal Mugabeho volebné víťazstvo. Podľa britského premiéra Tonyho Blaira Mugabe volebné „víťazstvo ukradol za bieleho dňa“. „Toto v blízkej budúcnosti ovplyvní naše vzťahy so Zimbabwe,“ dodal minister zahraničných vecí Jack Straw.
EÚ sa bude situáciou v Zimbabwe zaoberať na summite v Barcelone. Je možné, že sa dohodne na úplnom hospodárskom embargu.
Britský Commonwealth sa dostal do existenčnej krízy. Británia, Kanada, Austrália a Nový Zéland sú za vylúčenie Zimbabwe. Africkí členovia organizácie stoja na opačnej strane. „Ak Commonwealth z volieb v Zimbabwe nevyvodí dôsledky, v budúcnosti sa nebude môcť pokladať za organizáciu založenú na ochrane ľudských práv a občianskych slobôd,“ vyhlásila premiérka Nového Zélandu Helen Clarková.
Úplne inak na Mugabeho víťazstvo reagovala Afrika. Podľa Organizácie africkej jednoty boli prezidentské voľby „transparentné, slobodné a právoplatné“. K prvým Mugabeho gratulantom patrili dlhoroční prezidenti Namíbie, Kene a Tanzánie, ktorí sa k moci dostali za podobných okolností. „Bolo by tragédiou, keby sa výsledky afrických volieb určovali v Európe,“ povedal kenský prezident Daniel arap Moi.
K africkým diktátorom sa prekvapivo pridali aj africkí demokrati - prezidenti Nigérie a Juhoafrickej republiky Olusegun Obasanjo a Thabo Mbeki. Voľby akceptovali ako „nedokonalé, ale právoplatné“.
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Pretória