Nejde o všetky dekréty bývalého československého prezidenta Edvarda Beneša, ale len o sedem z týchto „núdzových nariadení“, ktoré sú stále platné, uviedol Schüssel a zdôraznil potešenie nad tým, že Európsky parlament aj Európska komisia sa preskúmaním tohto problému zaoberajú.
„Pokiaľ ešte dnes existujú výnosy, v ktorých sú rozdiely medzi občanmi hovoriacimi po česky, maďarsky a po nemecky, potom sú diskriminačné,“ vyhlásil kancelár. Preskúmavanie tejto otázky však nie je témou pre volebný boj, povedal ďalej Schüssel, podľa ktorého je potrebné viesť právnickú diskusiu.
Rakúsky kancelár povedal, že s českým premiérom Milošom Zemanom sa v Barcelone nestretne. „Bilaterálnu schôdzku nemám v úmysle a okrem toho nám nebolo ani žiadne takéto želanie tlmočené,“ vyhlásil Schüssel.
Predvolebnú teóriu vyslovil aj český premiér Miloš Zeman. „Jörg Haider v Rakúsku stráca popularitu a snaží sa ju obnoviť temelínskou petíciou a diskusiami o Benešových dekrétoch. V Maďarsku budú voľby 7. apríla a situácia je tam podľa volebných preferencií veľmi vyrovnaná. No a úsilie bavorského premiéra Edmunda Stoibera stať sa nemeckým kancelárom je známa,“ povedal. Po voľbách sa podľa neho debata upokojí.
Rakúski vládni Slobodní (FPÖ) včera v otázke dekrétov znova pritvrdili svoj postoj. Podľa poslanca rakúskeho parlamentu a hovorcu nacionalistickej FPÖ pre otázky vyhnancov Martina Grafa totiž jeho strana požaduje, aby bol sudetským Nemcom v plnom rozsahu vrátený majetok, ktorý im po vojne skonfiškovali.
Povojnový odsun nazval Graf „genocídou“, „etnickou čistkou“ a „vyvražďovaním národa“ a prirovnal ho ku „klasickej krádeži“. „Symbolické odškodnenie, o ktorom hovoril kancelár Schüssel, je pre nás príliš málo,“ uviedol Graf. Jeho strana bude usilovať o „plnú reštitúciu v majetkových otázkach, všade tam, kde je to ešte možné“.
Bývalého prezidenta Edvarda Beneša poslanec prirovnal k juhoslovanskému diktátorovi Slobodanovi Miloševičovi. Podľa Grafa bol odsun Nemcov jedinou genocídou v európskych dejinách v poslednom storočí, ktorá sa stala v období mieru. „Beneš to (odsun) programovo pripravoval od roku 1918“ a po vojne tak tento „diktátor“ dokonal to, čo sa mu nepodarilo v rokoch 1918 a 1919. Slobodní budú podporovať prípadné veto českému vstupu do Európskej únie ako „poslednú kartu“, vyhlásil poslanec FPÖ. (čtk)