
Včera ráno palestínski ozbrojenci útočili na izraelské tanky v centre predjordánskeho Ramalláhu. FOTO - TASR/EPA
Zinni v tejto úlohe niekoľkokrát zlyhal - naposledy v januári. Tentoraz však nemôže odísť bez výsledkov. Medzi Ramalláhom a Jeruzalemom bude cestovať „dovtedy, kým to bude potrebné“. Včera večer mal na pláne prvé stretnutie s izraelským premiérom Arielom Šaronom.
Zinniho misia sa opiera o plán riaditeľa CIA Georgea Teneta a správy medzinárodnej komisie na čele s bývalým senátorom USA Georgeom Mitchellom. Mitchellov plán vypracovali pred rokom a obsahuje sériu opatrení, ktoré by mali viesť k obnoveniu dôvery a umožnili by návrat k normálnej situácii. Hovorí sa v ňom o zatýkaní extrémistov, ale aj o zastavení rozširovania židovských osád a zmiernení vojenských opatrení zo strany Izraela. Tenetov plán je len podrobným rozpracovaním Mitchella - obsahuje už konkrétny časový harmonogram.
Cieľom oboch plánov je prímerie. Ide „len“ o to doviesť strany k rokovaniam, teda k obnoveniu procesu z Osla. Nie je zatiaľ jasné, v ktorej fáze tohto procesu sa začne spomínať perspektíva palestínskeho štátu. Rezolúcia, ktorú BR OSN prijala v stredu na podnet USA a ktorá vykresľuje víziu izraelského a palestínskeho štátu existujúcich bok po boku, napovedá, že to nemusí byť v nedohľadne. Tlak na Palestínčanov, aby sa vyrovnali s radikálnymi silami, zrejme ostane.
Zinni si zrejme uvedomuje, že ho musia prijať obe strany. Tenetov plán v lete zlyhal preto, že Šaron žiadal sedem dní absolútneho pokoja a USA s tým súhlasili. Teraz tú podmienku odvolal a je ochotný vyjednávať aj pod paľbou. Znamená to, že vojenské operácie budú pokračovať. Aké má Zinniho misia šance na úspech, ukáže aj to, v akom rozsahu sa bude strieľať s ostrými.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ