och Spojené štáty a Rusko. Americký prezident navštívi Rusko v máji.
V súčasnosti majú obe atómové mocnosti ešte stále v skladoch zhruba po šesťtisíc jadrových hlavíc, čo pokojne stačí na zničenie celého ľudstva. Ak dohodu podpíšu, čo je takmer isté, do roku 2012 by mali obe krajiny znížiť počty hlavíc o dve tretiny. Moskve aj Washingtonu by tak zostalo približne po 2000 hlavíc.
Podľa pozorovateľov je jediný problém, ktorý obe strany ešte úplne neuzavreli v otázke, čo s hlavicami, ktoré vyradia. Pentagon by aspoň časť z nich chcel odložiť do rezervy, aby ich v prípade potreby mohli v priebehu dní či týždňov opäť aktivovať. Naopak, Moskva žiada ich úplné zničenie.
Bushove slová o moskovskom podpise dohody prichádzajú iba pár dní po správe denníka Los Angeles Times, ktorý odhalil utajený plán dokumentu o vytypovaní siedmich krajín ako cieľov pre možný americký jadrový útok.
Aj keď zodpovední americkí činitelia vravia, že ide iba o hypotézu, ktorú mali na stoloch aj iní prezidenti, predsa len prebehla svetom vlna nervozity. Ozvali sa najmä krajiny, ktoré sú potenciálnymi terčami: Irak, Irán, severná Kórea, Líbya, Sýria a Čína. Medzi cieľmi je aj Rusko, na čo však Moskva v podstate nereagovala.
Predvčerom sa vo Washingtone o správe ani len slovkom nezmienil ruský minister obrany Sergej Ivanov. Ten s americkým náprotivkom Donaldom Rumsfeldom už naplno „vychytával záverečné muchy“ Bushovej a Putinovej dohody.
MICHAL HAVRAN