DOHA - Cena ropy nad 75 dolármi za barel poškodzuje ekonomický rast Európskej únie a znižuje dopyt po tejto komodite, vyhlásil eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs. Na fóre producentov a odberateľov energie v katarskej metropole Doha povedal, že časť zodpovednosti za vysoké ceny má ropný priemysel, lebo nedostatočne investuje do ďalšej ťažby a rafinácie.
Vysoké ceny ropy podľa Piebalgsa zvyšujú infláciu a spomaľujú rast spotreby. Únia by podľa neho mala pokračovať v rokovaniach s Ruskom o energetike, zároveň by však mala hľadať iné zdroje energie. Ruský plynárenský gigant Gazprom minulý týždeň pohrozil, že ak únia obmedzí jeho expanziu do zahraničia, bude hľadať nové odbytiská pre svoj zemný plyn.
"Na trhu by mala prevládať konkurencia. Je normálne, že Rusko sa snaží rozšíriť okruh svojich odberateľov a je tiež normálne, ak únia hľadá nových dodávateľov," povedal komisár. Pokusy Gazpromu kupovať firmy v európskych krajinách bude Európska komisia podľa Piebalgsa posudzovať podľa platných protimonopolných pravidiel.
Gazprom dodáva do únie štvrtinu jej celkovej spotreby zemného plynu. Minulý týždeň sa na trhu objavili dohady, že ruský monopol sa snaží získať britského distribútora zemného plynu, spoločnosť Centrica. Britský protimonopolný úrad vzápätí navrhol zmenu pravidiel pre nákupy firiem, na čo ruská strana odpovedala vyhlásením, že hľadá nové trhy pre svoj plyn, najmä v Číne a severnej Amerike.
Téma dodávok zemného plynu sa stala v únii aktuálnou najmä po ich prechodnom znížení začiatkom januára pre spor medzi Ruskom a Ukrajinou, cez ktorej územie vedú hlavné plynovody do Európy.
Cena americkej ľahkej ropy v piatok dosiahla nové maximum, pre obavy o dodávky z Iránu sa na amerických komoditných trhoch predávala až na 75,35 dolára za barel. Na londýnskom trhu cena ropy Brent dosiahla historické maximum 74,38 dolára za barel.
(sita, reuters)
Gazprom sa zaujíma o holandský energetický trh
AMSTERDAM - Ruský plynárenský monopol Gazprom sa zaujíma o vstup na holandský energetický trh, informovalo holandské ministerstvo hospodárstva. Nepotvrdilo však predchádzajúce správy z médií, že Gazprom chce kúpiť holandské elektrárenské firmy.
Holandská vláda v princípe nie je proti tomu, aby ruský monopol získal podiel na energetickom trhu. Ak Gazprom expanduje na holandský trh, bude chcieť mať podľa ministra hospodárstva Laurensa-Jana Brinkhorsta kontrolu nad dodávkami, distribúciou a predajom zemného plynu v krajine.
Gazprom, najväčší producent zemného plynu na svete, chce podľa zdroja zo spoločnosti zvýšiť svoj podiel na európskom plynárenskom trhu na 30 percent zo súčasných 25, a to nákupmi firiem.