Ak prezident novelu podpíše alebo ju parlament opätovne prijme, 1. augusta začne platiť aj to, že nárok na predčasný dôchodok vzniká najskôr dňom požiadania o dôchodok, teda nie so spätnou platnosťou. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Odchod do predčasného dôchodku bude od augusta nevýhodnejší. Podmienky, za akých možno získať predčasný dôchodok, sprísňuje novela zákona o sociálnom poistení, ktorú parlament prijal v piatok a mala by platiť od augusta.
Dnes platí, že za každých - aj začatých - 30 dní predčasnej penzie sa dôchodok zníži o pol percenta.
Vyhnúť sa tomu môžu tí, čo boli najmenej sedem rokov nepretržite poistení v nezamestnanosti a neuplatnili si nárok na dávku v nezamestnanosti, ktorá z poistenia vyplýva evidovanému nezamestnanému.
Vtedy dôchodok neznížia za dvojnásobok času, po ktorý by dávka patrila, čiže v zásade za 12 mesiacov. Takže odísť do penzie aj o rok skôr sa môže oplatiť.
Od augusta to platiť nemá.
Ak prezident novelu podpíše alebo ju parlament opätovne prijme, 1. augusta začne platiť aj to, že nárok na predčasný dôchodok vzniká najskôr dňom požiadania o dôchodok, teda nie so spätnou platnosťou.
Hovorca ministerstva práce Martin Danko pred časom povedal, že mnohí špekulovali, keď o predčasný dôchodok požiadali spätne, a to aj od 1. januára 2004, hoci ďalej pracovali. To podľa neho odporuje účelu predčasného dôchodku - pomôcť ľuďom, ktorí krátko pred odchodom do riadnej penzie "stratili zamestnanie a nemohli sa opäť zamestnať".
Poslednou zmenou v predčasnom dôchodku má byť to, že požiadať oň bude možné najviac dva razy v kalendárnom roku. Podľa Danka sa stávalo, že občania aj každé dva mesiace žiadali Sociálnu poisťovňu o "posúdenie odchodu do predčasného dôchodku a tým ju 'testovali'", či už naň majú nárok.
Vlani poisťovňa vyplatila 16 721 predčasných dôchodkov, čo je o 4053 viac ako v roku 2004.
Predčasný dôchodok
Nárok na predčasný dôchodok občan má vtedy, ak
bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a ten jeho by bol vyšší ako 1,2-násobok životného minima pre jednu plnoletú osobu, čo vždy od 1. júla, keď sa životné minimum zvýši, predstavuje viac korún. Do 30. júna 2006 životné minimum jednej plnoletej osoby je 4730 korún, takže nárok na predčasný dôchodok vznikne od 5677 korún. Uplatniť si nárok treba podaním žiadosti o priznanie predčasného starobného dôchodku. Žiadosť v zásade spisuje pobočka Sociálnej poisťovne, v ktorej územnej pôsobnosti má žiadateľ trvalý pobyt.
Nárok ostáva v platnosti aj počas dôchodkového poistenia, čo je napríklad vtedy, keď poberateľ predčasného dôchodku ešte vykonáva zamestnanie. (Že pracovný pomer musí byť dohodnutý na maximálne jeden rok, už neplatí.) Pracovať sa mu oplatí. Za ten čas dôchodkového poistenia mu dôchodok zvýšia.
Dávka v nezamestnanosti
Nárok na dávku, ktorej sa hovorí podpora v nezamestnanosti, má ten, kto bol najmenej tri zo štyroch rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných poistený v nezamestnanosti.
Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava, len ak má občan poistné zaplatené do konca mesiaca predchádzajúceho tomu, keď ho zaradili do evidencie nezamestnaných.
Za žiadosť o dávku sa považuje rozhodnutie o zaradení do evidencie nezamestnaných, takže pre uplatnenie nároku netreba osobne navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne.
Dávkou občana podporujú šesť mesiacov odo dňa jeho zaradenia do evidencie nezamestnaných. Dávka mu nepatrí za dni, v ktorých má nárok na výplatu
nemocenského, ošetrovného, materského. Výška dávky
Dávka predstavuje 50 % denného vymeriavacieho základu, čiže pokiaľ ide o exzamestnanca, polovicu jeho priemernej dennej (hrubej) mzdy za tri roky predchádzajúce dňu, čo ho zaradili do evidencie nezamestnaných.
Obdobia, za ktoré poistné netreba platiť (zamestnanec v čase, čo sa mu poskytuje materské či počas dočasnej práceneschopnosti), sa do tých troch rokov nezapočítavajú.