Líder svetoznámej rokovej kapely U2 Bono je známy aj tým, že sa už dlhé roky angažuje za odpustenie dlhov chudobným krajinám. FOTO - REUTERS
WASHINGTON - Najväčšie odpustenie dlhov pre chudobné krajiny sa stalo realitou. Väčšina členov Svetovej banky hlasovala koncom minulého týždňa za balíček, ktorý finančná inštitúcia neformálne schválila už vlani. V piatok o tom informovala Svetová banka vo Washingtone.
Africké prvenstvo
S platnosťou od 1. júla sa odpustia splátky úverov prvým 17 krajinám. V najbližších 40 rokoch budú podľa údajov banky odpustené dlhy za 37 miliárd dolárov, čo je v prepočte asi 1,1 bilióna korún. Profitovať z toho bude viac ako 40 krajín, z ktorých väčšina sa nachádza v Afrike.
"Tieto krajiny teraz môžu investovať do programov, aby pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú - chudobným, ktorí potrebujú väčšie šance na vzdelanie, lepšiu zdravotnú starostlivosť a čistú vodu," povedal prezident SB Paul Wolfowitz. Na odpustení dlhov sa vlani dohodli najvyšší predstavitelia siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta a Ruska (G8). Banka vypracovala podmienky, o ktorých teraz hlasovalo 184 členských štátov. Medzinárodný menový fond začal už v januári odpisovať dlhy chudobných krajín v hodnote asi päť miliárd dolárov.
Prísnejšie podmienky na úvery
Skupina G7 privítala odpustenie dlhov. Varovala však pred nárastom nových dlhov. Apelovala na veriteľov, aby poskytovali nové pôžičky iba podľa schopností danej krajiny splácať dlhy. Zástupcovia ľudských práv naďalej takéto odpustenie dlhov tvrdo kritizujú. "Faktom je, že deväť z desiatich ľudí v rozvojových krajinách z toho nebude mať nijaký úžitok," povedal Neil Watkins zo skupiny Jubilee USA. "Skupina G8 a menový fond a Svetová banka by mali bezodkladne škrtnúť všetky neférové dlhy bez toho, aby to podmieňovali rôznymi bolestivými požiadavkami."
Svetová banka odpustí dlhy iba krajinám, ktoré dokážu, že ušetrené peniaze pôjdu na boj s chudobou. Skupiny bojujúce za ľudské práva to považujú za zbytočné zasahovanie do záležitostí týchto krajín. (tasr)