Televízie TA3 A JOJ úzko spolupracujú pri informovaní o futbalovom klube Artmedia. JOJ vlastní cez spoločnosť Grafobal, ktorá sponzoruje klub, podnikateľ Ivan Kmotrík. FOTO SME - MIRKA KERNOVÁ
BRATISLAVA - V mediálnych kuloároch sa dlhšie špekuluje o tom, že reálnym vlastníkom televízie TA3 nie je finančná skupina J&T, ale podnikateľ Ivan Kmotrík. Ten cez svoju spoločnosť Grafobal Group kontroluje televíziu JOJ.
Úvahy o majetkovom prepojení televízie TA3 a JOJ sa naposledy objavili v monitorovacej správe s názvom Televízie v Európe za rok 2005, ktorú financovala Európskej únia. Správu spracovala nadnárodná mimovládna organizácia Open Society Institute.
Na Slovensku platia prísne pravidlá, ktoré zakazujú krížové vlastníctvo médií, čiže vlastníctvo dvoch a viacerých televízií, celoplošných rádií alebo vlastníctvo televízie a denníka. Reálne však neexistujú efektívne nástroje, ako tomu zabrániť.
"Na Slovensku napriek prísnym právnym obmedzeniam krížového vlastníctva údajne vlastní lokálny mediálny magnát Ivan Kmotrík podiely v dvoch televíznych staniciach, ako aj v spoločnosti Mediaprint & Kapa Pressegrosso, ktorá je najväčšou distribučnou spoločnosťou v krajine," uvádza sa v monitorovacej správe o médiách. "Vlastnícke linky medzi týmito médiami sú však len ťažko odhaliteľné," uvádza sa na inom mieste v správe.
Spoločnosť J&T sa pri niektorých investíciach netají tým, že vlastníkom spoločnosti je len papierovo a firmy kupuje pre svojich klientov. Posledným príkladom je skupovanie podielov v kúpeľoch Trenčianske Teplice, kde hovorca spoločnosti Maroš Sýkora povedal "majiteľmi akcií sú teda naši klienti, ktorí si želajú diskrétnosť". V prípade TA3 finančná skupina trvá na tom, že je reálnym vlastníkom televízie.
Licencie na vysielanie rozdeľuje a zákonné podmienky vysielateľov kontroluje Rada pre vysielanie a retransmisiu. Niektorí jej členovia pre SME povedali, že v prípade TA3 vedia o oficiálnom vlastníkovi, ktorým je podľa obchodného registra J&T a že počuli aj o neoficiálnom vlastníkovi Kmotríkovi. Podľa Tibora Vargu to však nevyvoláva nejakú mediálnu nerovnováhu. "Sú to dve rôzne televízie, nemyslím si, že by sa mohli nejako ovplyvňovať," povedal Varga, ktorý sa chystá prešetrenie vlastníka TA3 nahodiť ako problém na rade.
Iný člen rady Miloš Mistrík povedal, že "nemôžeme vstupovať do zmlúv. Ak oni predložia oficiálny dokument - výpis z obchodného registra, rada nemá nástroj na to, aby preverovala niečo, čo sa len hovorí," povedal Mistrík.
Podľa Mistríka zákon o zákaze krížového vlastníctva médií je prispôsobený normám Európskej únie, je to ochrana demokratického systému. "Médiá sú veľmi vplyvné a prípadné kumulovanie vlastníctva môže znamenať, že istá skupina alebo istý človek to ovládnu, a budú s tým ovplyvňovať verejnosť," povedal Mistrík.
O stanovisko sme požiadali aj Kmotríka, jeho asistentka nám povedala, že vzhľadom na pracovné vyťaženie na naše otázky neodpovedal.
"To krížové vlastníctvo v praxi funguje. V tomto smere legislatíva nič nerieši," hovorí otvorene Ladislav Rehák, ktorý spolu s Martinom Lengyelom tvoria novú mediálnu skupinu. Majú programovú sieť rádií a chcú vytvoriť vydavateľstvo.
Obmedzenia krížového vlastníctva podľa zákona
zákon zakazuje krížové vlastníctvo, čiže majetkové a personálne prepojenie medzi rozhlasom, televíziou a celoštátnym periodikom jeden subjekt môže byť majetkovo zastúpený len v jednej celoplošnej alebo multiregionálnej televízii alebo rádiu a súčasne nesmie byť majetkovo prepojený s vydavateľom denníka jeden subjekt môže byť majetkovo prepojený s niekoľkými lokálnymi alebo regionálnymi rozhlasovými alebo televíznymi stanicami len ak ich celkový dosah nebude viac ako na 50 percent obyvateľov vysielatelia môžu vytvoriť programovú sieť len v takom rozsahu, aby ju nemohlo prijímať viac ako 50 % celkového počtu obyvateľov ak sa preukáže, že vysielateľ nespĺňa tieto podmienky a nenastane náprava, rada odníme vysielateľovi licenciu