Belehrad by stratou Čiernej Hory prišiel aj o prístup k moru. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Už o mesiac čaká západný Balkán napínavý duel. Čierna Hora sa v referende o nezávislosti (21. mája) rozhodne, či chce zotrvať so Srbskom v spoločnej únii, alebo sa vydá smerom k Európskej únii vlastnou cestou.
Vláda Mila Dukanoviča už viac ako sedem rokov bojuje za nezávislosť, probelehradská opozícia tvrdí, že rozchod Čiernej Hory so Srbskom bude katastrofou.
Nemilosrdnú predreferendovú kampaň v malej 600-tisícovej jadranskej krajine na krátky čas prerušila len pravoslávna Veľká noc. Oddychový čas si s radosťou zobrali obidve znepriatelené strany.
Neistý výsledok
"Uprostred vyčerpávajúcej kampane nám prišli sviatky veľmi vhod," rozpráva šéfka kabinetu Socialistickej národnej strany Radmila Durišičová. Hlavná opozičná strana ťahá za kratší koniec. Podľa posledných prieskumov je väčšina voličov Čiernej Hory za nezávislosť.
Za nezávislosť je približne 46 percent Čiernohorcov a za úniu so Srbskom 34 percent. V hre je však stále okolo 15 percent nerozhodnutých voličov a hlavne - tesná väčšina nestačí.
Podľa pravidiel, ktoré nastavila Európska únia, bude referendum platné, len ak pri minimálnej 50-percentnej účasti bude za 55 percent voličov plus jeden hlas. A to vôbec nie je isté.
Sivá zóna
"V podstate môžeme očakávať len dva varianty. Ten lepší, že referendum podporí viac ako 55 percent voličov a Čierna Hora sa stane nezávislou, alebo výsledok medzi 50 a 55 percentami. To by bola najhoršia možnosť, ktorá prinesie len ďalšie komplikácie a nestabilitu," tvrdí politický editor vplyvného denníka Vijesti Mihajlo Jovovič.
Novinári o takom variante hovoria ako o sivej zóne. "Jej dôsledkom by bolo, že napriek tomu, že väčšina si želá nezávislosť, je odsúdená na ďalšie zotrvanie v nefunkčnom štátnom zväzku so Srbskom," vysvetľuje Jovovič.
Problém si uvedomujú aj diplomati Európskej únie. Možný scenár v prípade "sivej zóny" podľa Vijesti riešili minulý týždeň v Bratislave s Miroslavom Lajčákom, ktorý je vyjednávačom Európskej únie medzi vládami v Belehrade a Podgoricou. Ich vzájomná komunikácia je na bode mrazu.
Pre Belehrad by bola strata Čiernej Hory (a tým aj prístupu k moru) ďalším oslabením v čase rozhovorov o budúcom statuse Kosova, ktoré sa môžu skončiť jeho nezávislosťou.
Mafiánsky štát?
Politici z obidvoch blokov tvrdia, že sivá zóna neexistuje a budú akceptovať akýkoľvek výsledok. Obidve strany sú presvedčené o vlastnom úspechu.
Prosrbský blok namiesto výhod spoločnej únie stavil na negatívnu kampaň a rozpráva takmer výhradne len o negatívach nezávislosti. Argumentom číslo jeden je vznik mafiánskeho štátu.
"Ak bude referendum úspešné, táto krajina sa stane súkromným vlastníctvom Mila Dukanoviča s názvom nezávislá Čierna Hora," rozpráva predstaviteľ Socialistickej národnej strany Dragan Koprivica. Dukanovič je podľa opozície skorumpovaný politik so silnými väzbami na organizovaný zločin.
"Ani sa im nečudujem, že stavili na populizmus. Môžeme vôbec hovoriť o tom, že Čierna Hora má nejaké výhody z únie so Srbskom?" reaguje Milan Ročen, pravá ruka premiéra Dukanoviča a šéf referendovej kampane bloku za nezávislosť. "V rozhovoroch s Bruselom o vstupe do EÚ napríklad platíme veľkú cenu za to, že Belehrad nie je schopný vydať vojnového zločinca Ratka Mladiča," hovorí Ročen.
Srbsko a Čierna Hora podľa neho už dlho fungujú nezávisle. "Naše ekonomiky sú úplne samostatné. Každý máme vlastnú menu aj štátny rozpočet. Po úspešnom referende sa len staneme nezavislými aj na papieri."
Spoločná káva
"Nech už to dopadne akokoľvek, verím, že po referende si obidve strany dajú spoločnú kávu a podajú si ruky," rozpráva šéf Európskeho hnutia Montenegro Momčilo Radulovič. Ľudia sú podľa neho z ustavičných politických bojov unavení a jediné, čo ich zaujíma, je zlepšenie ekonomickej situácie.
"Žiadna balkánska dráma, akých sme boli svedkami po rozpade Juhoslávie, už nehrozí, aj preto, že Európska únia sa poučila z vlastných chýb. Najmä vďaka nej teraz možno čaká Balkán najpokojnejší rozvod v jeho histórii."
Prikyvuje aj sedemnásťročná Srbka Anna, basketbalistka elitného belehradského tímu Crvene Zvezdy. S tímom dorasteniek si počas turnaja v Čiernej Hore odskočili k moru na ostrovček Sv. Štefan. "Na dovolenky sem budeme chodiť tak či tak."
Autor: MIREK TÓDA, Podgorica