Radosť Angličanov na trávniku vo Wembley. Bobby Moore na ramenách spoluhráčov Hursta (druhý zľava) a Wilsona (druhý sprava). Prvý zľava je Peters. FOTO - ARCHÍV
Do lopty kopali Číňania už pred troma tisícročiami, potom starí Gréci, Inkovia, Florenťania. Futbal však vymysleli Angličania, hre dali "právo a poriadok" - pravidlá.
Svoj vynález exportovali najmä študenti na kontinent i do oboch Amerík, viac sa uchytil v Južnej. Sprvoti Angličania skutočne vyučovali, vyhrávali olympiády 1900, 1908, 1912. Keď začal byť problém s profesionalizmom, v Británii prirodzeným, ostrovné mužstvá sa stiahli.
Obrnili sa v pyšnej izolácii
Briti sa obrnili pyšnou izoláciou a ignorovali predvojnové majstrovstvá sveta, na ktorých profíci mohli hrať. Na kontinent i do Južnej Ameriky chodili len kluby.
Do Bratislavy napríklad zavítal v roku 1929 anglický majster, chýrny Newcastle United, a od amatérskeho I. ČsŠK (dnešný ŠK Slovan) dostal výprask 8:1. Pre britské reprezentácie (Anglicko, Škótsko, Wales, Severné Írsko) bol pupkom sveta ostrovný šampionát.
Angličania vyšli z ulity po vojne. Na svojich prvých MS v Brazílii 1950 zhoreli. Pred stretnutím s USA v denníku Times napísali: "Dva národy sveta nevedia hrať futbal - Eskimáci a Američania." USA zvíťazili 1:0, gól padol po chybe anglického obrancu Alfa Ramseyho (toto meno si dobre zapamätajte), v ďalšom stretnutí zdolali Angličanov 1:0 Španieli a hviezdy ako Wright, Matthews, Finney cestovali domov.
O tri roky dostali Angličania ďalšiu facku. Prvý raz prehrali v posvätnom Wembley, Maďari im naložili 6:3, v budapeštianskej odvete dokonca 7:1. Na MS 1954 Angličanov vyradil vo štvrťfinále Uruguaj (4:2), o štyri roky vypadli v skupine, v Čile 1962 ich vo štvrťfinále stopli Brazílčania (3:1).
Majstrovstvá dostali k storočnici
V roku 1963 pridelili organizovanie šampionátu Angličanom, čo oslavovali storočnicu vzniku svojej asociácie. To chcelo titul! Trénerom, ktorý sa mal oň postarať, bol Alf Ramsey. Tvrdý, ale rozvážny bývalý internacionál začal lámať tradičné anglické tabu.
Upustil od staromódneho WM systému (traja obrancovia, dvaja záložníci, päť útočníkov) v čase, keď celý svet už hral pružným rozostavením 4 - 2 - 4 (začali s ním Maďari a Brazílčania).
Ramsey tvoril štýl s troma záložníkmi a rovnakým počtom útočníkov, čo bola novinka. V strede poľa operoval klasický tvorivý dirigent schopný dať gól (Bobby Charlton), rozrážač, dnes sa mu hovorí štítový stredopoliar (Nobby Stiles). Obaja hrali za Manchester United a poznali sa ako dvojičky.
Z útoku sa do stredu ťahal Alan Ball z Evertonu. V obrane hral Jackie Charlton klasického "zametača", elegantný kapitán tímu Bobby Moore azda prvého libera sveta. Na krajoch boli Cohen a Wilson, obaja schopní zaútočiť a odcentrovať. Hra na falošné krídlo bola Ramseyho objavom.
Angličania na šampionáte začali nevýrazne, remizovali s Uruguajom 0:0. Ramseyho vstup nerozhádzal, chápal dôležitosť filozofie - prvý zápas neprehrať. Vychádzal zo zásady Safety is the first (bezpečnosť nadovšetko). Anglicko potom hladko zdolalo Mexiko a Francúzsko 2:0.
Ramsey pred štvrťfinále s Argentínou porušil svoju zásadu: Nemeň víťaznú zostavu. Postavil nových útočníkov - strelca Hursta a tvorivého Petersa.
Finále sa predlžovalo
Štvrťfinále s Juhoameričanmi bolo zárodkom dlhodobej anglicko-argentínskej vojny. Nemecký rozhodca Kreitlein v 35. min. vylúčil kapitána hostí Rattina. Vraj za nemiestne poznámky, čo bolo pri rečovej bariére iste sporné. Argentínčania odišli z ihriska, prišli naň po desiatich minútach. V 79. minúte dal anglický gól Hurst. Juhoamerické tímy ťažko nachádzali zbrane na európsku dôslednosť. Tú často nahradzovali surovými zákrokmi.
Pomstili sa v roku 1986, keď dal Maradona vo štvrťfinále Angličanom do oči bijúci neregulárny gól "božskou rukou". Zápas vyhrala Argentína 2:1. K činu sa Diego neskôr priznal aj s arogantnou poznámkou: Im by som to urobil znovu.
V semifinále MS '66 vyhrali domáci v krásnom stretnutí nad Portugalskom 2:1. Oba góly dal Bobby Charlton, Stiles čisto ubránil Eusébia.
Vo finále zvíťazili Angličania nad Nemcami po predĺžení 4:2. De facto rozhodol gól Hursta v stej minúte (píšeme o ňom na inom mieste).
Medzníky z "praveku"
1848 - na cambridgskej univerzite spracovali prvé pravidlá
1855 - vznikol prvý klub Sheffield FC
1862- založili v súčasnosti najstarší klub Notts County z Nottinghamu
1863 - vznikla prvá asociácia The Football Association, riadila futbal na Britských ostrovoch - v Anglicku, Škótsku, Walese a Írsku.
1871 - vypísali prvú súťaž na svete pod názvom The Football Association Cup (Anglický pohár)
1872 - zohrali prvé medzištátne stretnutie na svete Anglicko - Škótsko (0:0)
1888 - v Anglicku vznikla prvá ligová súťaž na svete
Niečo z pravidiel
1872 - ustanovili konečnú veľkosť lopty
1874 - Sam Weller si pri stretnutí Nottingham Forest - Anglicko obliekol chrániče holennej kosti, novinku si nechal patentovať
1878 - rozhodca prvý raz použil píšťalku
1885 - v Anglicku legalizovali vo futbale profesionalizmus
1890 - J. A. Brodie z Liverpoolu si nechává patentovať bránkové siete
1890 - začalo platiť v podstate dnešné (prešlo potom viacerými drobnými úpravami) pravidlo o ofsajde. Do roku 1866 platili reguly z rugby, nesmelo sa prihrávať dopredu.
1891 - Na žiadosť írskej federácie zaradili do pravidiel pokutový kop, 4. októbra tento rok dal John Heath z tímu Wolves prvý gól z jedenástky.
Finále
Anglicko - Nemecko 4:2 (1:1, 2:2)
30. júla 1966. Londýn, Wembley Stadium, 94 000 divákov.
Ako padali góly: 12. Haller 0:1, 18. Hurst 1:1, 78. Peters 2:1, 90. Weber 2:2, 100. Hurst 3:2, 120. Hurst 4:2.
Rozhodovali: Dienst (Švajčiarsko) - Bachramov (ZSSR), Galba (Československo).
Zostava Anglicka: Banks - Cohen, J. Charlton, Moore (kapitán), Wilson - Stiles, R. Charlton, Peters - Ball, Hunt, Hurst.
Majstri sveta 1966 - zľava: Moore, Cohen, Ball, Banks, Hunt, Wilson, Stiles, R. Charlton, Hurst, Peters, J. Charlton.