Po zimných športoch, ktorých štvorročný olympijský cyklus vyvrcholil v Turíne, zintenzívnia teraz svoju prípravu zástupcovia letných športov. V mnohých už poznajú kritériá účasti na olympiáde v Pekingu, v niektorých sa o potrebné kvalifikačné body už bojuje.
Čínski organizátori stavili na osmičku, ktorá je podľa tamojšej tradície vraj najšťastnejším číslom. Slávnostné otvorenie sa začne 8. augusta 2008, o ôsmej hodine a ôsmej minúte večer tamojšieho času.
Jeden svet, jeden sen
"Nový Peking, veľká olympiáda," znelo provizórne heslo hier. Zmenilo to 210 000 e-mailových návrhov, ktoré dorazili z celého sveta. Vo februári z nich vybrali najprv 800, potom 100 finálových. Víťazom sa stalo heslo "Jeden svet, jeden sen". Prvé ohlasy sú pozitívne, najmä preto, že dobre zneje vo viacerých jazykoch.
Verejná súťaž bola vyhlásená aj na umelecké stvárnenie pochodne, ktorá prenesie oheň z Olympie a s ktorou by sa bežci mali zastaviť aj v tibetskej časti Himalájí, bývalej kolónii Hongkongu, či na ostrove Taiwan. Návrh by mal byť zmesou histórie, umenia i modernej doby. A záujemcovia môžu pribaliť aj návrh čaše, v ktorej bude horieť oheň na hlavnom štadióne.
O jednej dôležitej symbolike je však už rozhodnuté. Účastníkov hier bude zabávať päť maskotov. Modrá ryba Beibei, čierna panda Jingjing, červený oheň Huanhuan, žltá antilopa Yingying a zelená lastovička Nini. V ich názvoch je dômyselne skrytá slovná hračka. Pri vyslovení Bei Jing Huan Ying Ni tesne za sebou vlastne poviete "vitajte v Pekingu".
Ultramoderné športoviská
Možno si ešte spomeniete na hry v Atlante v roku 1996, kde sa niektoré športoviská rozoberali okamžite po skončení súťaží, alebo na Atény 2004, kde dlho hrozilo, že Gréci sa nezmestia do hraničných stavebných termínov. V Pekingu majú opačný problém. Členovia olympijského výboru radili zvolniť stavebné tempo, lebo hrozilo, že športoviská budú dokončené predčasne a ich prevádzka sa predraží.
Účastníci budú mať k dispozícii 14 nových, ultramoderných športovísk, rovnaký počet bude zrekonštruovaných. Podľa posledných informácií sa na dvadsiatich z nich už začalo pracovať, dokončené by mali byť počas roka 2007. Ďalších deväť objektov bude dočasne slúžiť olympijskému programu. Športoviská zhltnú okolo dvoch miliárd dolárov, rovnú štvrtinu hlavný štadión a plavecké centrum.
Zo slovenského pohľadu je zaujímavý najmä projekt vodnoslalomárskeho areálu. Bude najväčší na svete, na tribúny sa zmestí 18-tisíc sediacich a 12-tisíc stojacich divákov.
Od leta minulého roka sa pracuje už aj na výstavbe olympijskej dediny. Ubytovaní športovci budú mať k dispozícii napríklad aj nemocnicu, knižnicu, atletickú dráhu, dve telocvične, reštaurácie, plavecké bazény a tenisové kurty. Otvoria ju 25. júla 2008.
Pre olympiádu si musí 14 miliónov ľudí zvykať na nový domov. Sedem dedín bolo presídlených, presun ďalších sa pripravuje. Museli uvoľniť miesto olympijskému areálu.
Fakty a zaujímavostiw
Ázijský kontinent bude hostiť hry po tretí raz. Predtým boli v Tokiu (1964) a v Soule (1988).
Letná olympiáda v Pekingu potrvá od 8. 8. do 24. 8. 2008.
Otvárací ceremoniál sa začne presne o 20.08 tamojšieho času.
Štartovať by malo 10 500 športovcov, súťažiť sa bude v 28 športoch a v 302 disciplínach.
O medaily sa bude bojovať na 37 športoviskách, rozmiestnených v štyroch zónach.
Z olympijskej dediny sa bude dať všade dostať do 30 minút.
Rok pred hrami majú byť dokončené všetky športoviská, potom sa na nich uskutoční 40 predolympijských súťaží.
Celkový rozpočet má dosiahnuť takmer 40 miliárd dolárov.
13 miliónov dolárov venoval organizačnému výboru najbohatší muž Ázie Li Ka-šing a sumou 25,6 milióna dolárov prispel aj ďalší magnát Henry Fok.
Najkrajšie stavby
Národný štadión
Základný kameň štadióna, na ktorom sa uskutoční otvárací i záverečný ceremoniál, atletické súboje i futbalové finále bol položený v decembri 2003. Stavia sa podľa architektonickej štúdie švajčiarskej dvojice Jacques Herzog a Pierre de Mueron. Obaja sú známi napríklad vďaka tokijskému obchodnému centru Prada, alebo prestavbe londýnskej galérie Tate Modern. Podľa korpusu okolo celého štadióna, ktorý tvoria akoby vlniace sa prepletené stužky (alebo halúzky) získal hovorový názov Vtáčie hniezdo.
Práce na jeho stavbe boli začiatkom roka po takmer päťmesačnej pauze opäť obnovené. Architekti museli prepracovať návrh štadióna pre takmer 100-tisíc divákov tak, aby sa znížili náklady na jeho vybudovanie. Z originálneho projektu musela zmiznúť zložitá strešná konštrukcia.
Národné plavecké centrum
Plavecké centrum, kde sa uskutočnia súťaže v plávaní, vodnom póle, skokoch do vody a synchronizovanom plávaní má byť jedným z najzaujímavejších objektov olympiády.
Prezývka vodná kocka mu patrí právom. Nielen podľa športov, ale aj pre jeho vzhľad. Jej steny budú tvoriť nepravidelné trojrozmerné viacuholníky, ktoré tak vytvoria dojem spenenej vody, pri inom osvetlení sa zasa budú podobať ľadovej kocke. Autorom návrhu je austrálsky ateliér PTW Architects, ktorý už má skúsenosti aj z olympiády v Sydney. Centrum bude pre 17-tisíc divákov.
Viacuholníky sú vlastne vankúše podoprené ľahkou kostrou zo špeciálnej fólie. Sú naplnené nízkotlakovým vzduchom, ktorý vytvára izoláciu a odoláva náporom vetra. Materiál bol vyvynutý pre kozmonautiku a nezničí ho ani ultrafialové žiarenie, ani znečistenie atmosféry.