nu a lesníkov v nej dobre poznám. V stredu som však zažil zaujímavé prekvapenie. Môj kamarát zo Štátnych lesov TANAP-u ma čakal aj s dvoma pánmi z SBS (súkromná bezpečnostná služba).
Nastala dosť paradoxná situácia. Štátne lesy žiadajú o výnimku na ťažbu dreva napadnutého lykožrútom v prírodných rezerváciách. Uvádzajú, že cieľom ťažby dreva je zabrániť jeho premnoženiu. Keďže som špecialista na danú problematiku, išiel som to v spolupráci s kolegami zo správy Tatranského národného parku posúdiť.
Štátne lesy tam však poslali SBS, ktorej úlohou bolo zabrániť môjmu vstupu do zasiahnutých porastov. Nemal som záujem o konflikt a na rozdiel od pánov z SBS som nemal ani pištoľ. Do lesa som nešiel. Dali sme si kávu na lesnej správe. Ja, kolega zo správy TANAP-u, kamarát zo Štátnych lesov a páni z SBS. Porozprávali sme sa. Všetci sme ľudia, osobne proti sebe nič nemáme.
SBS tam poslalo vedenie Štátnych lesov. Som presvedčený že nemali právo zabrániť mi vo vstupe do lesa. Nemohli mi dať ani písomné potvrdenie, že ma do lesa nepustia. Keby som tam išiel, asi by na mňa vytiahli pištole. Nemali by na to právo, ale ich vrchnosť zo Štátnych lesov im to prikázala. Žiaľ, všetci sme boli len pešiaci.
Po tomto zaujímavom zážitku mám viacero otázok? Čo predo mnou skrýva vedenie Štátnych lesov v Tatranskej Javorine? Keď Štátne lesy vedú mediálnu kampaň o tom, ako im záleží na boji s lykožrútom, prečo bránia špecialistovi na lykožrúta a správe Tatranského národného parku, aby odborne posúdili situáciu a čím skôr sa vyjadrili k ich žiadosti o výnimku? Ako je množné, že SBS, ktorej účelom je chrániť drevo pred rozkrádaním, je pravdepodobne nelegálne používaná na zabránenie vstupu nepohodlných vedeckých pracovníkov do lesa. Ako je možné takéto, pravdepodobne nelegálne správanie sa štátnej organizácie?
jakus.blog.sme.sk
Autor: RASTISLAV JAKUŠ