Úsek pri Zlatých Moravciach sa pre množstvo nehôd nazýva aj cestou smrti. V piatok sa na ňom v aute najprv postrelil a potom havaroval devätnásťročný Tomáš z Česka. FOTO - POLÍCIA |
NITRA - Devätnásťročný Tomáš z českého Přerova, podozrivý z dvojnásobnej vraždy, sa pravdepodobne postrelil počas šoférovania. Bielym Volkswagenom išiel od Banskej Bystrice smerom na Nitru.
Auto pri Jelenci neďaleko Zlatých Moriaviec vybehlo do protismeru, narazilo do svahu a viackrát sa prevrátilo. Zraneného Tomáša záchranka previezla do nitrianskej nemocnice, kde na následky zranení zomrel.
V aute mal nabitú pištoľ ráže 9 milimetrov, z ktorej si pred nárazom pravdepodobne strelil do hlavy. Svedčí o tom guľka na streche auta a jeho vnútrolebečné poranenie.
Svedok nehody, ktorý išiel za Čechom, potvrdil, že bol v aute sám. Oproti nešlo žiadne auto a nikto nebol na inak frekventovanej ceste ohrozený.
Tomáš bol podľa našich informácií študentom a mal v aute štyri mobily, z toho jeden zostal aj po nehode funkčný.
Podľa informácie Renáty Čuhákovej z tlačového oddelenia nitrianskej polície mal mladý Čech v stredu pripraviť o život manželský pár v Lipníku nad Bečvou, jeho motív nie je známy. Tri dni bol na úteku, psychicky a fyzicky vyčerpaný, bezcieľne jazdil po cestách.
Mŕtvych manželov objavila polícia v pivnici ich domu. Prehľadali ho na podnet ženy, ktorá sa kamarátila s paňou domu a neprišla na dohodnuté stretnutie a ani neotvárala. Polícia zatiaľ nevedela potvrdiť, či ide o Tomášových rodičov.
Vraždu vyšetruje česká polícia, slovenská preveruje trestný čin nedovoleného ozbrojovania.
Samovražda zastrelením počas šoférovania je podľa psychiatričky z liečebne vo Veľkom Záluží Anežky Imriškovej dvojitou poistkou. "Duševný stav človeka, ktorý sa rozhodne ukončiť svoj život tak, že pri tom ohrozuje iných, musí byť veľmi zložitý," povedala.
"Samovrážd s poisťovaním smrti býva málo a patria k nezvyčajným. V takejto situácii človek nezvažuje, či ohrozuje okolie," dodal psychiater František Kuzma z Nitry.
Samovraždu zastrelením psychiatri zaraďujú k takzvanému tvrdému spôsobu samovraždy, pri ktorom je vylúčená šanca na prežitie. Existuje aj takzvaný mäkký spôsob, pri ktorom človek dosiahne len povedzme povrchové rezné rany a necháva si zadné dvierka. Muži volia spôsob zastrelením a obesením, ženy siahajú väčšinou k liekom.
K samovražde sa najčastejšie uchyľujú ľudia s duševnými poruchami a chorobami, ako sú depresie, schizofrénia a všetky typy závislostí. (bej)