Pápež Benedikt XVI. (vľavo) počas stretnutia s kardinálom Martinim minulý rok v máji. FOTO - REUTERS |
zlom".
Okrem kondómov zaň pouvažuje v určitých prípadoch aj legálne interrupcie a využívanie zmrazených embryí.
"Treba urobiť všetko preto, aby sa bojovalo proti AIDS a v tomto prípade sú prezervatívy jedným z prostriedkov," vyhlásil taliansky duchovný v rozhovore s vedcom Ignaziom Marinom pre posledné číslo týždenníka L'Espresso. Podľa Martiniho je však otázne, či majú tento spôsob prevencie proti AIDS propagovať práve cirkevné autority.
Podľa oficiálneho postoja Vatikánu je najlepšou obranou proti prenosu vírusu HIV sexuálna zdržanlivosť. Bývalý milánsky arcibiskup (79) bol minulý rok po smrti Jána Pavla II. hlavným kandidátom liberálnej menšiny kardinálov proti konzervatívcovi Josephovi Ratzingerovi, ktorý sa stal napokon pod menom Benedikt XVI. novým pápežom. Vatikán jeho vyjadrenia pre časopis zatiaľ nekomentoval. V rozhovore pristúpil kardinál na diskusiu o otázkach, s ktorými sa v niektorých prípadoch kresťanská morálka stretáva, alebo o tých, ktoré pred ňu stavia rozvoj vedy.
Pri interrupciách považuje Martini za "celkom pozitívne", že ich legalizácia prispela k tomu, že klesá počet tajných potratov. Podľa jeho názoru by sa mal štát zároveň snažiť všetkými prostriedkami počet interrupčných zákrokov obmedzovať.
Medzi menšie zlo kardinál zaradil aj využívanie zmrazených embryí, a to aj v prípade, že žena žije sama. "Tam, kde ide o konflikt hodnôt, sa mi zdá byť eticky vhodnejšie navrhnúť také riešenie, ktoré umožňuje rozvoj života ako riešenie, ktoré vedie k jeho záhube," vysvetlil. Aj on sa však rozhodne vyslovil proti využívaniu buniek z embryí na výskum.
Podľa Martiniho je úlohou cirkvi pomáhať ľuďom utvárať vedomie a rozlišovať medzi dobrom a zlom. Zákazy podľa neho nepomôžu ničomu. Etická doktrína menšieho zla je súčasťou katolíckej teológie a časť kňazov ju tak ako Martini zastáva aj pri postoji k prezervatívom či k interrupciám. (čtk, tasr)