návšteva Spojených štátov bola katastrofa a hostitelia mu neprejavili dostatočnú úctu. Včera svoj program ukončil prednáškou na prestížnej univerzite Yale.
Američanom sa podarilo pri prijatí v Bielom dome vyrobiť niekoľko diplomatických faux pas a hoci stretnutie prezidentov od začiatku do konca sprevádzali úsmevy prezidentov Chua i Georgea Busha, je otázne, či sa nad zlyhanie protokolu a bezpečnostných zložiek Bieleho domu Číňania povzniesli a či ich nepovažovali za zámer.
Chu sa v Bielom dome dočkal 21 sálv z dela, ktoré ohlasujú len významné štátne návštevy i prehliadky pred nastúpenou jednotkou, na ktorú si Číňania potrpia. Už uvedenie štátnej hymny však sprevádzal prvý trapas. Predstavili ju ako hymnu Čínskej republiky, čo je oficiálny názov Taiwanu, ktorý Peking považuje za svoju vzbúreneckú provinciu. Správne malo byť Čínska ľudová republika.
Ešte horšie bolo pokrikovanie Američanky čínskeho pôvodu z denníka Epoch Times blízkeho hnutiu Falun Gong, ktorá z miesta pre novinárov vykrikovala 3-minúty heslá proti čínskemu prezidentovi. Za incident sa Bush osobne ospravedlnil. A potom ešte fotoreportéri zachytili, ako Bush svojho kolegu silno potiahol za rukáv saka, keď sa na záver ceremoniálu pohol k nesprávnym schodíkom.
Inak sa stretnutie veľmocí skončilo zdvorilým patom, ktorý najlepšie vystihuje Bushova veta po stretnutí v Oválnej miestnosti: "Povedal mi, čo si myslí on, ja som povedal svoj názor a spravili sme to so vzájomným rešpektom." Inými slovami, takmer na ničom sa nedohodli.
Správa, že Bush navrhol Číne užšiu spoluprácu v oblasti výskumu vesmíru a vyšle tam aj šéfa NASA je zaujímavá, pre obe strany je však oveľa dôležitejší obchod alebo to, ako vo svete posilňujú svoj vplyv.
Celkový dojem: napriek úsmevom majú k sebe Čína a Spojené štáty ďaleko. Nedohodnú sa v obchodných otázkach, zahraničnej politike a líšia sa v chápaní ľudských práv a demokracie. Prezident Chu v Bielom dome povedal, že Čína zvýši dovoz zo Spojených štátov. Toto vyhlásenie bolo skôr len zdvorilostné a sotva bude znamenať prielom v rekordne negatívnej obchodnej bilancii USA, ktoré dovážajú lacný tovar z Číny. V skutočnosti nespravil žiadne ústupky, ktoré požadujú Američania, predovšetkým oslabiť podhodnotenú čínsku menu, juan. Ani v otázke Iránu nemieni Čína v Organizácii spojených národov pritvrdiť.
Bush sa presvedčil o tom, čo si vyskúšali už mnohí jeho predchodcovia: ovplyvniť a dohodnúť sa s čínskym prezidentom je veľmi ťažké.
Americký prezident George Bush sa síce snažil, viacerým faux pas však nezabránil. FOTO - REUTERS |