Bajkalské jazero patrí do zoznamu prírodných bohatstiev sveta organizácie UNESCO.
Príde čas, keď liter vody bude oveľa drahší než liter ropy, varujú ruskí ekológovia ropných magnátov, politikov i šéfov energetických monopolov, ktorí sa rozhodli postaviť ropovod po brehu jazera Bajkal.
K vášnivým protestom ochrancov prírody sa pridávajú aj občania, ktorí obvykle necitlivé zásahy človeka do ekosystému ignorujú. Jazero Bajkal je totiž symbolom. Alebo skôr poslednou nádejou. A pre ňu sa v Rusku uskutočňujú najväčšie demonštrácie od čias, keď zdraželo nájomné v štátnych bytoch.
Hrozia zemetrasenia
Rusko je ropná veľmoc pretkaná sieťou ropovodov a plynovodov, obývaná ropnými oligarchami a prešpikovaná mastnými, čiernymi vrtmi. Paradoxne je krajina na túto výsadu omnoho viac hrdá, než na iné prvenstvo: že je absolútnym svetovým lídrom v zásobách pitnej vody. Len v jazere Bajkal je 20 percent všetkých jej pozemských zásob. Plánovaná stavba ropovodu, ktorú odsúhlasil už aj Kremeľ, môže Bajkal ľahko zbaviť povesti najhlbšieho a najstaršieho jazera na svete.
Potrubie má podľa projektantov spojiť východosibírske náleziská s Čínou. Po ceste sa ropovod priblíži k Bajkalu na 800 metrov, a to v oblasti, kde nie sú výnimkou zemetrasenia so silou okolo 7,8 magnitúda. Podľa profesora Jurija Tržcinského z Irkutského inštitútu zemskej kôry sa tak môže počas krátkej chvíle pri porušení potrubia dostať do jazera až tritisíc ton ropy. Takéto množstvo by pokrylo tretinu vodnej plochy - jazero by ako svetovo ojedinelý rezervoár bolo de facto zničené.
Magnáti sa neboja
Ropní magnáti sa smejú a tvrdia, že sú to nezmysly. Viceprezident firmy Transnefť Sergej Grigorijev s istotou vyhlasuje, že zelení šíria paniku a že i keby sa niečo stalo, do vody vytečie maximálne sto kilogramov ropy. Hrúbka potrubia je podľa neho z ekologických dôvodov trikrát väčšia a materiál je omnoho kvalitnejší ako ten, ktorý použijú na ostatných úsekoch.
Alternatívna trasa už na papieri existuje - kým cenu pripravovaného projektu odhadujú na 11,5 miliardy dolárov, odkloniť ropovod o sto kilometrov na sever by stálo najmenej o 15 percent viac. Pre Transnefť je to príliš veľká cena za istotu, že Bajkal zostane Bajkalom a nestane sa nádržou plnou mazľavej hmoty. Firma argumentuje národným záujmom, veď Rusku prinesie nový ropovod miliardy dolárov zisku. Lenže ropa raz dôjde a ľudstvo sa bez nej bude musieť zaobísť. Bez vody by to bolo horšie.
V Rusku proti ropovodu najviac protestovali zelení.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME