FOTO |
G. K., Veľký Meder
Kvety vašich ovocných stromov poškodzoval chlpáčik obyčajný (Epicometis hirta), ktorý navštevuje rôzne kvitnúce rastliny a živí sa ich peľom. Môže to byť repka, púpava, ale aj ovocné dreviny, predovšetkým jablone a hrušky. Po tomto úživnom žere dochádza k páreniu a samičky kladú vajíčka do pôdy v malých skupinkách. Vyliahnuté larvy sú podobné pandravám, pretože chlpáčik obyčajný patrí do príbuzenstva chrústov (čeľaď skarabeusovitých). Na rozdiel od lariev chrústov však podzemné časti rastlín nepoškodzujú, pretože sa živia iba organickými látkami. Vývoj lariev trvá približne tri mesiace. Koncom leta sa zakuklia a ešte na jeseň sa z nich vyliahnu chrobáky, ktoré však do jari zostávajú v pôde. Chlpáčik obyčajný má za rok jednu generáciu.
Metódy ničenia chlpáčika obyčajného nie sú vypracované. Mnohí záhradkári proti nemu aplikovali chemické prípravky pred kvitnutím stromov, iní skúšali zavesiť do korún stromov biele alebo žlté lepové doštičky, na ktoré by sa chrobáky prilepili, ale ani v jednom prípade nedosiahli uspokojivé výsledky. Zostáva nám preto len priebežný zber chrobákov nalietavajúcich do ovocných výsadieb, najmä v predpoludňajších hodinách.
V konárikoch čiernych ríbezlí som našiel vyžraté chodbičky s tmavými stenami. Aký škodca ich spôsobil a aké sú možnosti jeho ničenia? P. T., Lučenec
Chodbičky v dvoj- až trojročných konárikoch čiernych ríbezlí vyžierajú húsenice podobníka tipuľovitého (Aegeria tipuliformis), ktoré v nich aj prezimujú. Na jar pokračujú v žere, v máji sa kuklia a v júni sa liahnu motýle. Samičky krátko po vyliahnutí začnú klásť jednotlivo k púčikom vajíčka. Vyliahnuté húseničky sa hneď vžierajú do výhonkov a postupne vyhlodávajú chodbičky. Poškodené konáriky na jar vôbec nepučia, alebo počas vegetácie náhle zvädnú. Často sa však poškodenie na konárikoch vôbec neprejaví. Boj proti podobníkovi tipuľovitému spočíva v odrezávaní konárov s prezimujúcimi húsenicami pri jarnom reze a v ich spálení.
FOTO - AUTOR
FOTO |
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK