Kožu nám môže podráždiť aj prvosienka. FOTO - IT |
(Primula obconica). Pre túto vlastnosť však nemusíme kvety likvidovať. Treba si však uvedomiť možné nebezpečenstvo a zvýšiť opatrnosť pri ich ošetrovaní.
Zeleným drevinám, voľne rastúcim v záhrade, ale aj v nádobách, prospeje mierny rez. Minuloročné výhonky skrátime na polovicu. Rez rozmer rastlín nezmení, ale umožní im bohatý rast a husté olistenie. Výhonky zrezávame kúsok nad posledným listom. Ponechané listy nesmieme pri reze poškodiť. Drevinám súčasne doplníme nový substrát a pohnojíme ich organickým alebo minerálnym hnojivom. Nezabudnime na zálievku, prípadne aj nástielku.
Problémy s vlnovníkovcom ríbezľovým, ktorý je prenášačom vírusového zvratu čiernej ríbezle, môžeme vyriešiť mechanickým alebo chemickým spôsobom. Ešte pred pučaním odstránime z kra všetky zdurené púčiky a urobíme postrek príslušnými insekticídmi. Prvý postrek sa odporúča v období pučania pri teplotách okolo 15 stupňov, druhý postrek po odkvitnutí. V krátkom čase však už budú k dispozícii odolné odrody, akou je napríklad Ceres.
V apríli musíme zvýšenú pozornosť venovať závlahe v krytých priestoroch. Za slnečných dní v nich teplota dosahuje letné hodnoty a rastlinám sa nedostane ani kvapka dažďa. Pôda totiž vysychá rýchlejšie ako vonku. Najlepšie je rastliny polievať skoro ráno, aby sa rýchlo usušili. Reďkovke a šalátu zvlhčenie listov neprekáža. (pav)