je pri teplotách aspoň 10 stupňov.
Ošetruje sa od pokročilého "myšieho uška" do fázy ružového kvetného púčika. Z povolených prípravkov sa používa Aliekol alebo Oleoekol, ktoré sú najúčinnejšie od pučania do objavenia sa kvetového púčika. Vhodné je použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny, čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.
Kvetovka jabloňová je pomerne známy, aj keď menej rozšírený škodca jabloní. Samičky na jar kladú vajíčka priamo do zavretých zelených kvetových pukov. Vyliahnuté larvičky vyžierajú vnútrajšok puku, v dôsledku čoho sa neotvorí, ale zostane zoschnutý s typickou polguľovitou "čiapočkou". Vyššia škodlivosť býva len v blízkosti lesov alebo parkov, v ktorých chrobáky dobre prezimujú, preto aj ochrana má význam iba v miestach pravidelného výskytu. Orientačný prah škodlivosti je 15 chrobákov na 100 kvetových púčikov. Postrekuje sa len pred kvitnutím stromov v štádiu zelených kvetových pukov (neskôr už ošetrenie nemá význam), ale až pri teplotách nad 16 stupňov. Postrekom sa musia zasiahnuť chrobáky. Používajú sa prípravky Calypso 480 SC, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC alebo Zolone EC. Pri vykonaní predjarného postreku prípravkami Aliekol alebo Oleoekol pri teplotách nad 16 stupňov je zabezpečený účinok aj proti kvetovke jabloňovej.
Pripomíname aj ošetrovanie viniča proti kučeravosti, avšak iba v tých vinohradoch, kde v minulom roku roztoče spôsobili významnejšie škody. V zdravých viniciach ošetrenie nie je potrebné. Najvhodnejšia ochrana proti kučeravosti je biologická ochrana použitím dravého roztoča Typhlodromus pyri. Jarný postrek je najúčinnejší počas slnečných dní pri teplote 12 až 15 stupňov. Pred pučaním alebo pri pučaní, keď sa na vrcholoch púčikov objavuje slabá "vata", je účinný prípravok Sulka. Neskôr - v štádiu pučania - možno použiť prípravky Sulikol K, Thiovit Jet alebo Kumulus WG, ktoré sa môžu použiť aj hneď po vypučaní, ale v nižšej koncentrácii. Od štádia pučania až do štádia troch listov možno použiť prípravky Aliekol alebo Oleoekol.
Hneď po odkvitnutí (vo vyšších polohách ešte stále pred kvitnutím) marhúľ, neskôr aj čerešní a višní, odporúčame ošetrenie proti monilióze kvetov a výhonkov marhúľ, čerešní a višní, ale iba na náchylných odrodách v miestach pravidelných výskytov a za chladného a daždivého počasia. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Horizon 250 EW, Rovral 50 WP, Rovral Flo a Sporgon 50 WP, na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie - 1000 litrov na hektár.
Ing. STANISLAV BAROK