Investícia v trenčianskej Ozete patrí k investičným projektom Slovenského investičného družstva, ktorý ovláda spoločnosť Penta. Po zmene právnej formy z akciovej spoločnosti sa už tisíce malých akcionárov bývalého holdingu nebudú tešiť z ďalších reštrukturalizačných úspechov. Nebudú už zrejme súčasťou štruktúr spoločnosti. FOTO - TASR |
Tisíce akcionárov buď vstúpia do Slovenského investičného družstva, alebo budú z neho vylúčení a dostanú peniaze za svoje akcieBRATISLAVA - Premena Slovenského investičného holdingu (bývalá VSŽ, a. s.) z akciovej spoločnosti na družstvo, o čom vo februári rozhodlo valné zhromaždenie, zrejme vytlačí väčšinu z 13-tisíc drobných akcionárov zo spoločnosti. Do konca mesiaca sa budú musieť rozhodnúť, či zaplatia členský vklad do družstva 360-tisíc korún očistený o sumu 120 korún za akciu. Ak to neurobia, nárok na členstvo stratia a družstvo im vyplatí 412 korún za každú akciu.
Do zmeny právnej formy holdingu na družstvo 96 percent akcií vlastnila investičná skupina Penta. Tá dnes ovláda aj družstvo.
"Nastalo veľké vyvlastňovanie. No aj napriek tomu, že bývalý holding na akcionárov vytvoril tlak, ponuka, presahujúca 400 korún za akciu, je dostatočná protináhrada za zánik členstva v družstve," povedal Milan Hošek, vlastník 500 akcií. Ak by chcel zostať členom družstva, musel by splatiť ešte 300-tisíc korún. "Je to veľká časť môjho majetku, takže o tejto možnosti neuvažujem." Podobne zareagovali aj ďalší oslovení malí akcionári.
Podľa predsedu predstavenstva novo vzniknutého družstva Antona Bittnera prechod na novú právnu formu odporučila špeciálna komisia odborníkov. Družstvo je podľa neho pre investičné ciele spoločnosti výhodnejšie, lebo umožňuje vytvoriť uzavretejšie spoločenstvo investorov, s podstatným podielom na hodnote investície do spoločnosti. "Ak sa členovia družstva rozhodnú v družstve zotrvať, musia si uvedomiť, že družstvo bude očakávať ich aktívny prístup k jeho podnikateľským aktivitám," dodáva Bittner.
Drobný akcionár Miloš Hošek si myslí, že zotrvanie v družstve môže byť výnosné, lebo spoločnosť výhodne investovala napríklad do textilného podniku Ozeta, spoločnosti Paroplynový cyklus, či do siete lekární v Česku a Poľsku Mirakl. Koľko akcionárov sa rozhodne v družstve ostať, nie je zatiaľ jasné.
"Zákony premenu akciovej spoločnosti na družstvo dovoľujú a konanie holdingu je z právneho hľadiska v poriadku, ale nie je to bežné," povedal advokát Tomáš Kamenec.
Podľa Hošeka je mnoho malých akcionárov nespokojných a tlak zo strany bývalého holdingu vnímajú negatívne.
Vedenie družstva však zmenu právnej formy nepokladá za neetickú. Pokračujeme len v stratégii ozdravovania mnohými súdnymi spormi zaťaženej spoločnosti, tvrdí Bittner.
PAVOL REMIAŠ
Kurzy akcií VSŽ vo vybraných rokochrok rozmedzie, v ktorom sa kurz pohyboval (v Sk)
1993 161 až 200
1994 195 až 740
1996 420 až 700
1997 597 až 750
1998 152 až 685
2000 90 až 244
2003 81 až 120
Zdroj: Bratislavská burza cenných papierov
Aké sú možnosti drobných akcionárov
Bývalí drobní akcionári Slovenskej investičnej spoločnosti sa budú musieť do konca tohto mesiaca rozhodnúť, či sa stanú členmi Slovenského investičného družstva, alebo z neho vystúpia. Ak zotrvajú, budú musieť priniesť členský vklad 360-tisíc korún, čo sa bez doplatku dá dosiahnuť len ak vlastnia 3000 akcií. Takýchto podielnikov podľa akcionára Milana Hošeka nie sú ani desiatky.
Pre vysokú hodnotu základného vkladu bude musieť väčšina drobných akcionárov svoj vklad doplatiť. Ak to neurobia, z družstva ich vylúčia. Ak napríklad doterajší akcionár Slovenského investičného holdingu vlastní 500 akcií, bude musieť doplatiť 300-tisíc, ak vlastní napríklad 30 akcií, musí doplatiť 356 400 korún. Ak sa akcionár rozhodne, že v družstve nezostane, dostane za každú akciu 412 korún.
Holding mal v obehu asi 16 miliónov akcií a pred zmenou právnej formy ich spoločnosti Penta patrilo 96 percent. Na hodnotu zvyšných asi 640-tisíc akcií majú nárok drobní podielnici. Keby Slovenské investičné družstvo muselo vyplatiť všetkých akcionárov, ktorí majú menej ako 3000 akcií, potrebovalo by približne 263 miliónov korún. (lh)