BRATISLAVA - Päť mesiacov po vstupe do európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II je slovenská koruna stabilnejšia. Odolnosť meny proti výkyvom na poľskom alebo na maďarskom trhu rastie, vyplýva z analýzy agentúry Reuters. Ešte nedávno, keď Varšava alebo Budapešť vydesili trhy rozpočtovými deficitmi, koruna oslabovala a nepomohla jej ani povesť Slovenska ako reformného lídra regiónu.
Slovenská vláda a centrálna banka naviazali korunu na euro trochu prekvapivo už v novembri 2005, teda dva mesiace pred pôvodným plánom vstúpiť do ERM II. Chceli takto získať viac času na prípravu na prijatie eura v roku 2009.
ERM II s 15-percentným širokým pásmom na oslabenie a posilnenie meny poskytuje podľa Reuters iba malú ochranu proti výkyvom kurzu. Dôležitejšie je, že vstupom Slovensko ukázalo jasné rozhodnutie prijať euro v čo najkratšom čase.
"Koruna stále reaguje na situáciu v regióne, ale nie do takej miery, ako kedysi. Hlavnou príčinou je členstvo v ERM II," povedal ekonóm Tatra Banky Elizej Macho. Svoje zohráva aj psychológia trhov, ktoré nevnímajú Slovensko ako rizikovú krajinu. "Ekonomické základy Slovenska sú solídne a politické riziká nie sú také veľké ako v susedných krajinách."
Odolnosť koruny v poslednom mesiaci ukázala, že jej tesná previazanosť s poľským zlotým a maďarským forintom môže byť minulosťou. Slovenská mena sa stále vyvíja podobne ako česká. Podľa analytikov blízky vzťah medzi nimi odráža podobnosti oboch malých otvorených ekonomík.
Slovenská mena od vstupu do ERM II spevnela viac ako ostatné stredoeurópske meny. Oproti euru si polepšila asi o tri percentá, česká o percento menej. Forint sa v rovnakom období oslabil o päť percent. Príčinou je vysoký deficit bežného účtu platobnej bilancie a rozpočtový schodok. Zlotý je približne na rovnakej úrovni ako pred šiestimi mesiacmi. Prekážkou na jeho posilnenie sú obavy z politickej nestability, pripomína Reuters.
(tasr)