Keď stúpne hladina Hornádu, voda si nájde cestu do starého meandra. FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ |
"Podľa starých máp tadiaľ tiekla rieka. Po regulácii toku v šesťdesiatych rokoch sa z meandra stalo mŕtve rameno, úplne ho odrezali od Hornádu," povedal starosta Čane Michal Rečka. Spomína, že kedysi tam chodil na rybačku, okúpať sa, v zime korčuľovať. Časom však začala voda v ramene vysychať až takmer úplne zmizla. "Miesto bohaté na množstvo rôznych druhov vodných živočíchov a rastliny sa začalo meniť na smetisko," povedal Rečka.
S nápadom opäť priviesť vodu do ramena prišli pred štyrmi rokmi ochranári z občianskeho združenia Sosna. Spolu so samosprávou sa im podarilo presvedčiť správcu vodného toku i súkromné firmy, že projekt pomôže zastaviť ďalšie vysychanie krajiny, vytvorí vhodné životné podmienky na zastúpenie vodných živočíchov a rastlín, umožní lokalitu využívať na rekreačné aktivity, môže zmierniť následky povodní.
Vlani dokončili práce na vpustnom a výpustnom objekte, spevnili a vyčistili brehy, zušľachtili okolie. "Vyviezli sme 35 kubických metrov odpadu. Viete, ako to na dedine chodí. Keď ľudia vidia nejakú jamu, raz-dva ju zasypú," hovorí starosta.
Pred dvoma týždňami, keď topiaci sa sneh a zrážky zdvihli hladiny Hornádu, mŕtve rameno prvýkrát po desiatkach rokov znovu ožilo. "Pôvodné koryto Hornádu bolo plytkejšie, v rámci regulácie ho zapustili oveľa hlbšie. Stačí, aby hladina stúpla o jeden meter a voda si hneď nájde cestu do meandra," povedal starosta.
"Je to jeden z prvých projektov na Slovensku, ktorý dokazuje, že možno oživiť aj odstavené veľké riečne ramená," povedal Samo Pačenovský z občianskeho združenia Sosna.
MIKULÁŠ JESENSKÝ