FOTO
BRATISLAVA - Poslancov, ktorí budú šoférovať pod vplyvom alkoholu, by už po 1. máji nemala chrániť priestupková imunita. Parlament tak rozhodol v marci po havárii poslanca HZDS Jána Cupera, pretože mu nehrozila žiadna pokuta ani odobratie vodičského preukazu. Tento týždeň jazdil pod vplyvom alkoholu poslanec SMK Miklós Duray, ale na rozdiel od Cupera fúkať odmietol.
Imunita sa podľa novely nevzťahuje len na priestupky spáchané pod vplyvom alkoholu. Otázka teda je, čo poslancovi hrozí, ak odmietne skúšku na alkohol. Môže tvrdiť, že odmietnutie fúkania je priestupok, proti ktorému imunita platí.
Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH hovorí, že z novely nie je zrejmé, čo má polícia robiť, ak poslanec odmietne fúkať. Podľa Lipšica to dokazuje absurdnosť úpravy. "Iné priestupky v doprave ako prekročenie povolenej rýchlosti alebo nezastavenie pri dopravnej nehode sú už v poriadku a má sa na ne vzťahovať imunita?" pýta sa Lipšic. Podľa neho sa tým porušuje princíp právneho štátu, ktorým je rovnosť pred zákonom.
Poslanec SMK Gábor Gál si myslí, že polícia "nemá čo zisťovať, či poslanec nepil, keď niečo nespáchal". Podľa neho sa má poslanec preukázať preukazom a polícia ho má v momente pustiť.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni hovorí, že buď je novela priestupkového zákona nedokonalá, alebo sa len zle vysvetľuje. On za jej prijatie hlasoval s vedomím, že pri kontrole na požitie alkoholu by nemal byť rozdiel medzi bežným občanom a poslancom.
Šéf brannobezpečnostného výboru parlamentu Róbert Kaliňák zo Smeru hovorí, že on bude fúkať aj po 1. máji. Smer podľa Kaliňáka po voľbách pripraví pre poslancov "štandardný európsky systém imunity", keď je na to najväčšia politická vôľa a nechápe sa to "populisticky" ako pred voľbami. Kaliňák si budúce riešenie predstavuje tak, že policajt priestupok poslanca zadokumentuje a pošle ho do parlamentu. O pokute potom rozhodne mandátový a imunitný výbor.
Polícia zatiaľ nevie, čo urobí s poslancom, ktorý odmietne skúšku na alkohol. "Budeme postupovať v súlade so zákonom, ale bližší výklad nemám, pretože nie je k tomu ešte vypracované stanovisko odborných služieb polície," povedal hovorca policajného prezídia Martin Korch. (sp)
Duray o miesto na kandidátke zrejme nepríde
BRATISLAVA - Poslanec Miklós Duray pravdepodobne nepríde o miesto na volebnej kandidátke SMK za to, že jazdil pod vplyvom alkoholu. Prípadom sa bude zaoberať predsedníctvo SMK, ale šéf strany Béla Bugár už naznačil, že jediným riešením nie je stiahnutie poslanca z volieb. Duray je na štvrtom mieste kandidátky.
Vlani spôsobil dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu poslanec HZDS Ján Cuper a stálo ho to miesto na kandidátke HZDS. Duray je však zrejme iný prípad. V SMK má silnú pozíciu a v posledných voľbách získal 34-tisíc preferenčných hlasov.
Sociologička Ľudmila Benkovičová povedala, že Duray je významná postava SMK a v záujme dosiahnutia čo najlepšieho volebného výsledku sa bude s kandidátkou hýbať minimálne. Nevylúčila, že keby išlo o radového poslanca, postih by mohol byť tvrdší.
Politici z iných strán hovoria, že rozhodnutie SMK je politická otázka. Róbert Kaliňák zo Smeru si myslí, že v súlade s politickou kultúrou by bolo prirodzené, keby Duray o miesto prišiel, lebo "aj také hnutie, ktoré trpí stratou sebareflexie Jána Cupera na kandidátku nedalo". Daniel Lipšic z KDH povedal, že ak poslanci nejdú príkladom a spôsobia závažné porušenie priestupkového zákona, tak by nemali byť na kandidátke.
Duray v utorok večer uháňal po Prístavnom moste v Bratislave rýchlosťou 113 km za hodinu, hoci je tam rýchlosť obmedzená na 80 km/h. Policajtom dva kilometre unikal, pri policajnej kontrole odmietol fúkať, hoci priznal, že pil víno. (sp)
Kolegovia poslanci Ján Cuper a Miklós Duray najprv pili, potom šoférovali. Potrestať za to ich je ťažké. Sú poslanci.