Nový portrét kráľovnej Alžbety II. od Jemmy Phipps, ktorý vydali pri príležitosti jej narodenín. FOTO - REUTERS
Keď sa narodila, svetu vládol džez a v Británii bola vážna sociálna kríza. Kráľovnou sa stala len preto, že jej strýko sa zamiloval do neurodzenej Američanky a abdikoval.
Hudobným klubom dnes vládne brit pop a hip-hop, Británii sa opäť darí, z chorého muža Európy sa stala znovu veľmoc. Svet sa mení stále rýchlejšie.
Kráľovná Alžbeta II. sa nemení. Dnes sa dožíva osemdesiatky a oslavovať bude, zdá sa, celé Spojené kráľovstvo. Na kráľovnú sa dá spoľahnúť a ľudia si to cenia. Je solídna. Stála. Britská. Svojím imidžom, vystupovaním, artikulovanou juhoanglickou výslovnosťou. Plaví sa s Britániou rozbúrenými vodami sociálnych a civilizačných zmien. Od roku 1952, keď zdedila korunu až dodnes.
Poslanie
Prestála úpadok britského Spoločenstva v päťdesiatych rokoch, nešťastné rozvody svojich detí a ďalej pokojne vykonáva svoje poslanie. Pretože byť panovníčkou je podľa nej poslaním na celý život. Vie, kedy má vystúpiť. Ukázala to vlani po teroristických útokoch na jej mesto. Okamžite sa prihovorila svojim Londýnčanom.
Kráľovná Alžbeta II. je hlavou konštitučnej monarchie, ku ktorej patrí pompa klaňania, privilégiá, emblémy, paláce, hrady a panstvá, obrovské umelecké zbierky. A oklieštené právomoci obmedzujúce sa dnes len na ceremónie. Je tiež najvyššou predstaviteľkou anglikánskej cirkvi.
Dve oslavy
Hlavná časť osláv neprebehne dnes. Tie budú až 17. júna, keď je na ostrovoch väčšia pravdepodobnosť, že bude pekné počasie. Tradíciu odkladať verejné oslavy založili monarchovia, ktorí sa narodili v zimných mesiacoch. Dnešný deň strávi Alžbeta II. s rodinou a najbližšími priateľmi. V lete budú potom pochodovať jednotky pred Buckinghamským palácom v Londýne a pripravia bohatý program.
BBC pripravila k Alžbetiným narodeninám dokument. Kráľovnú sprevádzali filmári počas celého roka. Alžbeta II. verejnosti predstaví aj niektoré filmy, ktoré sama nakrúcala kamerou od štyridsiatych rokov minulého storočia. Má ísť o zaujímavý pohľad do súkromia jej rodiny. Televízne vystúpenie si k jubileu prichystal aj princ Charles.
Na internetovej stránke www.royal.gov.uk je vytvorená narodeninová interaktívna sekcia a kráľovnej tam môžu poddaní posielať gratulácie. Stránka skrýva niekoľko zaujímavých dokumentov, napríklad prvý rukou písaný list Alžbety starej mame, v ktorom ďakuje za bábiky, ktoré od nej dostala. Podpísala ho ako Lilibet.
Prispôsobivá
Dospelá Alžbeta II. má pre panovníka dôležité nadanie. Cit pre mieru, ktorý sa neprejavuje len tým, že vie ako sa správať v rôznych prostrediach. Nebráni sa ani zmenám, pripúšťa ich však len v miere, ktorá ju a dynastiu Windsorovcov neohrozuje. V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa rozhodla, že nebude platiť dane, keď však v deväťdesiatych rokoch cítila spoločenský tlak, že to nie je spravodlivé, začala opäť prispievať.
Blairom presadzované reformy Snemovne lordov ju nenadchli. S dlho populárnym premiérom, s ktorým sa rovnako ako s jeho deviatimi predchodcami stretáva raz týždenne, ale napriek tomu udržiava korektné vzťahy.
Diana
Len v čase, keď tragicky zomrela princezná Diana, ukázala zlý odhad. Stiahla sa a pôsobila dojmom bezcitného monarchu, ktorý žije mimo reality v čase, keď vrcholí žiaľ za "kráľovnou ľudských sŕdc".
Vtedy sa zdalo, že monarchia je na odpis, alebo sa bude musieť prinajmenšom reformovať ako iné európske kráľovské rodiny.
Ale nič také sa nestalo. Aktuálna je skôr otázka, či bude Alžbetin nástupník - nech to bude princ Charles alebo jeho najstarší syn William - takým suverénnym panovníkom ako ona. Alžbeta II. vzbudzuje prirodzene rešpekt a úctu a republikáni počas jej života nemajú nárok.
Odstránenie monarchie nie je na programe dňa. Ani odstúpenie kráľovnej. "O tom sa vôbec nedá uvažovať, bude úrad zastávať ako predtým," povedala hovorkyňa kráľovského paláca pre britské médiá.