Vo Francúzsku bolo na protest proti obmedzeniu áut s pohonom 4 x 4 v mestách založené hnutie Les dégonflés. Jeho členovia jazdia bicyklami, maskujú sa respirátormi, za tmy sa prikradnú k terénnym autám a vypustia im všetky pneumatiky. Toto hnutie sa stalo obávaným pre majiteľov terénnych áut v Paríži, Bruseli, Amsterdame a v iných väčších mestách, pretože získava mnoho sympatizantov medzi mladými ľuďmi. Podľa informácií z webu, žiadajú obmedzenie pohybu ekologicky nešetrných áut v mestách. Za jednu noc vypustia pneumatiky asi 30 terénnym autám a svoje úlovky zverejnia na stránke. Za stieračom nechajú majiteľovi odkaz, aké sú dopady jeho auta na životné prostredie, prípadne auto postriekajú blatom a oblepia samolepkami s logom hnutia. Tie sú takmer neodlepiteľné z laku auta. Vo svojom programe upozorňujú na vyšší obsah škodlivín, ktoré autá s pohonom 4x4 oproti bežným osobným autám produkujú. Majitelia off-roadu často ani nepotrebujú auto do terénu, ale iba ako módny výstrelok či dôkaz snobizmu a sily. Na stránkach medzi sebou diskutujú aj odporcovia hnutia či poškodení majitelia. Medzi priaznivcov kampane "anti4x4" sa pridáva mnoho prevažne mladých ľudí.
Napriek tomu predaj terénnych áut rastie trikrát rýchlejšie než predaj ostatných typov áut. Parížska radnica už vlani odporúčala obmedzenie jazdy vozidiel 4x4 po meste a poslanci uvažovali aj o úplnom zákaze. Žiadne z týchto opatrení neprešlo. Podobne sa snažila aj francúzska vláda. Pre obmedzenie rastu počtu ekologicky nešetrných terénnych áut navrhla, aby bol ich
nákup daňovo znevýhodnený. Automobilová lobby dokázala odvrátiť aj túto hrozbu. Výhrady najnovšie vyslovila aj Európska komisia.
Z agentúr spracovala Beata Plachá