Srdce z výstavy v New Yorku s názvom Telá. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS |
Britská transplantačná spoločnosť včera Čínu oficiálne obvinila z kupčenia s ľudskými orgánmi, ktoré pochádzajú z mŕtvych väzňov. Momentálny vývoj situácie je údajne neudržateľný, preto sa britskí chirurgovia rozhodli pre takýto krok práve teraz.
Čína využije na transplantáciu tisícky orgánov ročne. Najviac z nich pochádza od popravených väzňov. Podľa organizácií na ochranu ľudských práv za rok v krajine odsúdia na smrť päť- až 12-tisíc ľudí. Vznikajú obavy, že niektorí väzni "darujú" orgány bez predošlého súhlasu. Pre nemocnice je predaj orgánov údajne veľmi lukratívny obchod.
Rozmáha sa takzvaný transplantačný turizmus. Pacienti prichádzajú z Veľkej Británie, Japonska či Južnej Kórey a dajú sa v Číne operovať. Potrebný orgán si kúpia. Podľa ochrancov ľudských práv je podozrivé, ako rýchlo sa pacienti k orgánom môžu dostať. Niekedy trvá celá procedúra len týždeň. Údajne preto, lebo "darcov" z radov väzňov vyberajú ešte pred popravou.
Čína všetky obvinenia popiera. Potvrdila síce, že sa v minulosti mohli transplantovať orgány mŕtvych väzňov bez ich súhlasu, išlo však len o ojedinelé prípady a boli protiprávne.
"Je urážlivé tvrdiť, že Čína zbiera a predáva orgány popravených. Všetci darcovia alebo príjemcovia orgánov musia prejsť veľmi prísnymi formalitami," povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
Čína ešte v marci vyhlásila, že sa napätá situácia zmení. Diery v zákone chce vláda zapchať od júla tohto roku. Plánuje znížiť počet nemocníc, ktoré majú povolenie vykonávať transplantácie orgánov. Bez písomného súhlasu darcu bude transplantácia neprípustná a na posudzovanie špeciálnych prípadov by mala zasadať etická komisia.
Ročne potrebujú transplantáciu nefunkčného orgánu dva milióny Číňanov, nový orgán však pre nedostatok darcov dostane len jedno percento z nich. (jah, reuters)