Štvornásobná majsterka sveta v agressive inline skatingu Martina Svobodová. FOTO - SSS |
"Celé sa to môže nepodariť," pripúšťa Ján Ďurovčík, tentoraz ako koordinátor session. Nová produkcia v repertoári bratislavského divadla Aréna totiž nemá poriadny scenár ani réžiu. Je založená na predvádzaní pouličných umeleckých výtvorov na všetkom, čo má kolieska, a nielen na tom. Slovak street session má podčiarknuť "bezžánrovosť" Arény a dostať off umenie "on", teda na scénu medzi strednoprúdovú tvorbu.
S nápadom prišiel Juraj Kukura, sen mu pomáha zhmotňovať Ján Ďurovčík. Nie je to ani divadlo, ani tanec či muzikál. Boli ste už v skateparku? Pozeráte americké reklamy na produkty športových koncernov? Vitajte v svete mestských subkultúr. "V zahraničí nejde o nič svetoborné. Veď existujú off-broadway predstavenia," vysvetľuje koordinátor.
Čo však punc svetovosti rozhodne má, je obsadenie Slovak street session. Z divadelného javiska sa v Aréne stala rampa s priľahlými kovovými konštrukciami, kde sa stretávajú štvornásobná majsterka sveta v agressive inline skatingu Martina Svobodová s majstrom sveta v biketriale Štefanom Pčolom. "Pre mňa je to prvá skúsenosť s divadlom. Za sebou mám iba súťažné jazdenie," priznáva Svobodová. Do projektu vstúpila zo zvedavosti a s chuťou po novom zážitku. "Chcela som vedieť, o čo im ide. Príjemne ma prekvapilo, že sme hlavní aktéri. Najskôr som si myslela, že budeme iba korčuľovať," smeje sa majsterka.
V súťažnej forme ju však neuvidíte. V session predvedie asi stotinu z toho, čo potrebuje na zisk svetového titulu. Napriek tomu je session v mnohom aj náročnejšia. "Ak nedám na súťaži, idem sama za seba. Ak však nedám tu, padne niekto za mnou." V preklade dať znamená podarený trik. V opačnom prípade hrozí vážne zranenie ľudí, ktorí predvádzajú svoje kúsky za Martinou. A schody už nie sú v móde. Teraz sa "dávajú" zábradlia.
"Bola to výzva, pretože na Slovensku flatland nie je rozvinutý. Síce tu mám málo miesta a s jazdením vonku to nemôžem porovnávať, ale snažím sa predvádzať niektoré flatové triky a prezentovať tento šport ako taký," vysvetľuje dôvody svojho účinkovania Jozef Scherer. Otázkou zostáva, či posunutím na javisko off kultúra nestráca jeden zo svojich určujúcich atribútov. Čo sa rozhodne nestratí, je slovenské prvenstvo Arény naliať divadelným divákom inú šálku umeleckej kávy.