BRATISLAVA – Ladislav Nižňanský, ktorého nemecká prokuratúra obvinila z vojnových zločinov, žil dlhé roky pokojným životom v Mníchove. Pracoval v pobočke Rádia Slobodná Európa, na oddelení, ktoré zhromažďovalo literatúru a archívne materiály a vypracúvalo rešerše ako podklady pre spravodajcov. V súčasnosti podľa správy TASR žije na mníchovskom predmestí ako dôchodca.
Nižňanský bol podľa informácií SME vojakom z povolania, v čase slovenského štátu slúžil ako dôstojník delostrelectva v žilinskej posádke. Posádka sa už 29. augusta pridala k Povstaniu. Po potlačení Povstania ho Nemci zajali a odviezli do Bratislavy, kde súhlasil, že s nimi bude spolupracovať.
Stal sa členom jednotky Edelweiss. Bol to krycí názov špeciálnej jednotky, ktorá bola vyčlenená na boj s partizánmi. Jej úlohou bolo „čistiť“ hornaté oblasti Slovenska, kde sa skrývali povstalci.
Po vojne bol Nižňanský zbavený vojenskej hodnosti, v roku 1947 emigroval. Národný súd ho v roku 1963 odsúdil na doživotie.
V šesťdesiatych rokoch sa s Nižňanským v Mníchove stretol historik Jozef Jablonický: „Samozrejme, že som sa ho na jeho minulosť pýtal, bola to preňho háklivá téma. Hovoril mi však, že ho po vojne vyšetrovali nejaké americké orgány a dospeli k záveru, že na miestach, kde sa vraždilo, nebol. Po novembri vôbec na Slovensko neprišiel.“ V Mníchove sa oženil, jeho žena bola podľa výpovedí jeho známych židovského pôvodu.
Spolupracovníci o jeho minulosti vedeli len málo. „Vedelo sa, že bol odsúdený. Vždy sa obhajoval tým, že nikdy neorganizoval nejaké popravy, bol len styčným dôstojníkom, ktorý zhromažďoval informácie, nadväzoval kontakty a podobne,“ hovorí historik Jozef Špetko, ktorý tiež pracoval v mníchovskej pobočke Slobodnej Európy. Na Západe sa okrem toho procesy, ktoré sa viedli v komunistickom Československu, pokladali za tendenčné a zmanipulované.
Existuje podozrenie, že Nižňanský v tom čase pracoval pre americké tajné služby. Podľa Špetka si okolie myslelo, že ho chránila manželka, americká židovka. „Bol nepostihnuteľný. Všetky útoky, ktoré sa občas objavovali, sa od neho odrážali, respektíve odrážali sa od amerického vedenia Slobodnej Európy.“
BARBORA TANCEROVÁ