V prípade iných štátov, ako je Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Chorvátsko, Lotyšsko či Izrael, stačí spomenúť mená ako Klaus Barbie, Erich Priebke, Maurice Papon, Anthony Sawoniuk alebo najznámejší Adolf Eichmann, ktorých spravodlivosť zastihla ešte počas ich života.
ADOLF EICHMANN, jeden z architektov holokaustu, je najväčším úspechom lovcov nacistov. Tento zločinec, ktorý zorganizoval smrť šiestich miliónov Židov a priamo dohliadal na deportácie do koncentračných táborov, skončil na šibenici v máji 1962. Predtým ho museli agenti izraelskej spravodajskej služby uniesť z predmestia Buenos Aires, kde si spokojne nažíval od svojho odchodu z Európy.
KLAUS BARBIE, bývalý šéf gestapa v Lyone, unikal spravodlivosti takmer štyridsať rokov. V roku 1983 ho na žiadosť Francúzska vydala Bolívia. Odsúdili ho na doživotie a v roku 1991 vo väzení aj zomrel.
ERICHA PRIEBKEHO, bývalého kapitána SS, si z Argentíny v roku 1995 vyžiadali talianske úrady. V roku 1998 ho súd uznal za vinného zo zmasakrovania 335 civilistov na rímskom predmestí. Priebke sa obhajoval tým, že konal podľa Hitlerových rozkazov.
MAURICE PAPON, ktorý tiež dohliadal na transporty Židov do koncentračných táborov, dopadol podobne o mesiac neskôr. Dostal desať rokov.
DINKA SAKIČA, bývalého táborového veliteľa, sa chorvátskym úradom podarilo z Argentíny dostať v roku 1997. V rokoch 1942-44 počas vlády chorvátskeho ustašovského režimu riadil koncentračný tábor v Jasenovaci. Sakič prežil v Argentíne takmer päťdesiat rokov.
KONRAD KALEJS, bývalý veliteľ nacistického komanda smrti v Lotyšsku, zodpovedný za smrť viac ako 30-tisíc Židov bol v roku 1994 vyhostený z USA, v roku 1997 z Kanady, v roku 2000 utiekol z Británie a až minulý rok ho vydali do Lotyšska.
NA ÚTEKU. Pokiaľ ide o zločincov na úteku, možno začať Aloisom Brunnerom, pravou rukou Adolfa Eichmanna. Brunner podľa francúzskych médií žije stále v Sýrii a parížsky súd ho v marci 2001 v neprítomnosti odsúdil na doživotie. Podľa obžaloby mal Brunner na starosti zberný tábor Drancy pri Paríži, kde zhromažďovali Židov pred ich deportáciami do koncentračných táborov. Podľa svedkov je Brunner priamo zodpovedný za smrť asi 345 detí. Spravodlivosti unikol aj Josef Mengele – osvienčimský „anjel smrti“, ktorý sa smutne preslávil kvázilekárskymi pokusmi na väzňoch v koncentračných táboroch. Po vojne sa mu podarilo utiecť do Argentíny a odtiaľ do Brazílie, kde údajne v roku 1969 vo veku 67 rokov zomrel. (taa)