Františkova huta pri Podbieli patrí medzi ojedinelé technické pamiatky Európy. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Prístup k pamiatkam na Slovensku je rozdielny. V porovnaní so sakrálnymi pamiatkami, hradmi či meštiackym stavbami sú technické pamiatky znevýhodnené. Ťažšie sa zháňajú peniaze na ich rekonštrukciu a ani ľudia im neprikladajú taký význam ako ostatným pamiatkam.
Pri neziskovej organizácii Národný trust Slovenska (NTS), ktorá sa zaoberá historickými miestami a krajinou, preto vytvorili aj výbor pre priemyselné dedičstvo. Podľa riaditeľa NTS Petra Táborského sú mnohé významné priemyselné pamiatky vo vážnom ohrození.
"Na Slovensku je to úplne odlišné od toho, ako ľudia chápu tieto pamiatky napríklad vo Veľkej Británii. Tam je ich záchrana úplne rovnocenná s ostatnými pamiatkami," povedal Táborský. Na Slovensku sa často stretávame s tým, že o obnovu pamiatok, ktoré akýmkoľvek spôsobom dokumentujú priemyselnú revolúciu, nie je veľký záujem. Pre ľudí je neraz dokonca záťažou, ak takúto pamiatku vlastnia a často sa jej snažia zbaviť.
Problémom je aj získavanie financií, zväčša sa uprednostňujú iné typy pamiatok. Príkladom je aj vzácna Františkova huta pri oravskom Podbieli. Podobná pamiatka sa na Slovensku ani v žiadnej z okolitých krajín nenachádza. Postavili ju v roku 1836, no po necelých tridsiatich rokoch zanikla. Existenčné problémy mala od začiatku, lebo železo v nej vyrobené bolo pomerne krehké. Z klasicistickej budovy sa zachovali obvodové múry, centrálna vysoká pec, zvyšky hámra a dúchadlovej komory. Národný trust Slovenska sa snaží spoločne s partnermi rozbehnúť jej rekonštrukciu.
Technické pamiatky sú dokladom výroby
Tohtoročný medzinárodný deň pamiatok je venovaný technickým pamiatkam, na Slovensku ich je 494. Sú to najmä továrenské objekty, vyhne, tajchy, bane, vodojemy, olejárne, železničné depá, mlyny, ale aj veterné studne či studne s konským pohonom. Mnohé z nich sú pamiatkami aj pre architektonické hodnoty, ako povedzme budova bývalej konskej železnice na Krížnej ulici v Bratislave.
"Technické pamiatky sú dokladom životného spôsobu, tvorivých schopností a zručností človeka, spôsobu dobývania a spracovania suroviny, sú pamiatkami vedy, výroby a techniky," povedal Ľuboslav Škoviera z Pamiatkového úradu.
Podľa Ľuboslava Škovieru pre technické pamiatky je najťažšie nájsť nové využitie, pretože väčšina z nich prestala slúžiť pôvodnému účelu. Vo svete ich využívajú ako administratívne budovy, galérie, kluby alebo ich prispôsobujú na obchodné centrá. (bej)
Štiavnica je technickými pamiatkami ojedinelá aj vo svete
BANSKÁ ŠTIAVNICA - Banská Štiavnica je mesto s najvyšším počtom technických pamiatok na Slovensku. Ich ojedinelosť ocenilo UNESCO v roku 1993, keď mesto spolu s technickými pamiatkami okolia zapísalo na zoznam svetového kultúrneho dedičstva.
Na zozname je zapísaných 94 pamiatok - štôlní, šácht, banských tajchov, strojovní, ťažných zariadení či klopačiek. Prednostka Mestského úradu v Banskej Štiavnici Nadežda Babjaková povedala, že unikátne umelé nádrže - tajchy opravuje Slovenský vodohospodársky podnik. Opravu a údržbu banských diel, ktoré spravuje Slovenské banské múzeum, zabezpečuje zriaďovateľ múzea - ministerstvo životného prostredia.
Dnes prebiehajú v meste práce aj na rekonštrukcii Kaufaus šachty. Tá má zabezpečiť zvislé prepojenie so známou Glanzenberg štôlňou, ktorá je pýchou mesta. Často do nej fárali známe osobnosti nielen v minulosti, ale aj v posledných rokoch. V roku 2002 to bol monacký princ, dnes už knieža Albert, o niečo neskôr generálny riaditeľ UNESCO Koichiro Matsuura.
Banský vodohospodársky systém sa považuje z historického hľadiska za ojedinelý. Vznikal postupne od 16. storočia a dodnes sa časť tajchov zachovala vo veľmi dobrom stave. Od 16. do konca 18. storočia postavili v okolí 60 vodných nádrží, ktoré boli dômyselne prepojené.
Popri vodohospodárskom systéme patria k najzaujímavejším pamiatkam šachty a štôlne. (eta)
Počet technických pamiatok v krajoch:
Bratislavský 52
Trnavský 44
Trenčiansky 16
Nitriansky 27
Žilinský 15
Banskobystrický 117
Prešovský 111
Košický 112