Plavárne v prípadoch, ak kurz organizuje škola či firma, plavčíkov väčšinou neposkytujú.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ACHÍV SME
BRATISLAVA - Po smrti deväťročného chlapčeka, ktorý sa topil na plaveckom výcviku a v nedeľu zomrel, začala polícia trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví. "Konkrétna osoba zatiaľ nebola obvinená," povedala trenčianska policajná hovorkyňa Lenka Bušová.
Chlapček z Novej Dubnice bol so spolužiakmi na plaveckom výcviku v Púchove. Topil sa pred očami spolužiakov a učiteľov, ale nikto si nevšimol, koľko minút bol pod vodou.
Plavecký výcvik pre školu zabezpečoval súkromný podnikateľ, ktorý má zmluvy o výcviku so školami na celom Považí. "Spolupracujeme s ním najmenej päť rokov, na jeho výcvikoch nikdy nebol podobný problém, je to korektný starší pán," hovorí konateľ púchovskej plavárne Marián Mjartan. Podľa neho išlo o nešťastnú náhodu. S podnikateľom sa nám včera nepodarilo spojiť.
Adamka pomáhal oživovať plavčík, o ktorom šéf púchovskej plavárne tvrdí, že je "jeden z najskúsenejších, ktorý zachránil už niekoľko životov". Nevedel však vysvetliť, ako sa mohlo stať, že si topiaceho chlapca niekoľko minút nikto nevšimol. "Keď ide o kurz, plavčík až tak deti nesleduje, je tam, aby poskytol pomoc."
Základné, ale aj materské školy využívajú na výcviky väčšinou súkromné firmy a plavárne v prípadoch plavčíkov, ak kurz organizuje škola či firma, často ani neposkytujú.
"Plavčíkov zabezpečujeme vtedy, ak je plávanie verejnosti. V prípade, že ide o kurz školy alebo plaveckého, či vodnopólového oddielu, či si plaváreň niekto prenajíma, zodpovedajú ich ľudia," hovorí prevádzkar najväčšej bratislavskej plavárne Pasienky Ján Miezga.
Školské predpisy, ktoré hovoria o bezpečnosti pri plaveckom výcviku, sú ešte z roku 1979. Ján Polakovič z ministerstva školstva hovorí, že ich treba aktualizovať, ale najmenej 20 rokov sa smrteľný úraz na plaveckom výcviku nestal.
Za zabezpečenie organizácie výcviku podľa predpisov zodpovedá riaditeľ školy. Výcvik vedie telocvikár, ktorý prešiel kurzom Slovenskej plaveckej federácie. Musia ho mať aj učitelia, ktorí vedúcemu pomáhajú.
Na jedného učiteľa môže na plaveckom výcviku pripadať najviac 20 žiakov. Ak ide o deti, ktoré nevedia plávať, voda im nesmie siahať vyššie ako po prsia. (haj)
Aké sú trestyZa ublíženie na zdraví z nedbanlivosti ukladá trestný zákon sadzbu pol roka až dva roky, v prípade, že dôjde z nedbanlivosti k usmrteniu, až tri roky. Ak sa napríklad dieťa vážne zraní alebo zomrie pri úraze doma, skúma sa rovnako trestná zodpovednosť rodičov.
Martin Korch z policajného prezídia povedal, že ak niekto zanedbal povinnosti, nastáva trestná zodpovednosť. Časté však je, že sa stíhanie pre tento trestný čin zastaví.
Na plavecký výcvik si školy najímajú firmy
Škola plavecký výcvik nemusí organizovať, je to jedna z možností telocviku, okrem plávania si možno vybrať aj korčuľovanie, lyžovanie alebo aj turistiku. Školy si vyberajú podľa toho, čo je pre ne dostupnejšie - či je v okolí plaváreň, alebo čo sú ochotní rodičia uhradiť.
Na plavecké výcviky väčšinou školy využívajú externé firmy.
Lyžiarsky výcvik už školy väčšinou zabezpečujú samy, podmienky sú podobné ako pri plaveckom - kurz vedie telocvikár, ale aj ostatní učitelia majú inštruktorský kurz. Na kurze musí byť aj lekár či zdravotná sestra, ale aj to niekedy pre školy zabezpečuje ubytovacie zariadenie.
Ak sa stane školský úraz, škola je povinná zaplatiť odškodnenie, a to aj v prípade, že sa stal úraz na lyžiarskom či plaveckom výcviku. Etela Gajdošová z ministerstva školstva hovorí, že jedinou výnimkou, keď by odškodné mala hradiť externá firma, je, ak si to s ňou škola priamo dohodla v zmluvných podmienkach o výcviku.
Počas školského roka 2004 - 2005 sa len na štátnych základných školách stalo 4523 úrazov, ani jeden nebol smrteľný. Školy vyplatili deťom odškodnenie spolu za 1,9 milióna. Na všetkých základných školách, teda aj cirkevných či súkromných, ale aj na stredných a vysokých školách sa stalo 6397 úrazov, z toho jeden smrteľný, a celkovo sa vyplatilo odškodnenie 3,7 milióna. (haj)